Evaluation:
Published: 06.01.2016.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Used
  • Research Papers 'Noziedznieka apraksta izmantošana noziegumu izmeklēšanā', 1.
  • Research Papers 'Noziedznieka apraksta izmantošana noziegumu izmeklēšanā', 2.
  • Research Papers 'Noziedznieka apraksta izmantošana noziegumu izmeklēšanā', 3.
  • Research Papers 'Noziedznieka apraksta izmantošana noziegumu izmeklēšanā', 4.
  • Research Papers 'Noziedznieka apraksta izmantošana noziegumu izmeklēšanā', 5.
  • Research Papers 'Noziedznieka apraksta izmantošana noziegumu izmeklēšanā', 6.
  • Research Papers 'Noziedznieka apraksta izmantošana noziegumu izmeklēšanā', 7.
Extract

Nobeigums un secinājumi
Noziedzinieka aprakstam ir liela nozīme, jo krimināllietas ierosināšanas mērķis ir sodīt noziedzinieku un atrast viņu pēc iespējas ātrāk, nevis, kā mūsdienās valda uzskats, ka krimināllieta tiek ierosināta, ali savāktu pēc iespējas vairāk pierādījumu un konstatētu faktu, neatkarīgi no izmeklēšanas procesa ilguma. Šajā referātā tika veikts habitoloģijas vispārīgs apskats, noziedzinieka apraksta izveidošanas priekšnoteikumi, kā arī tika veikta noziedznieka apraksta izmantošanas nozīme noziedzinieku meklēšanā un atpazīšanā.
Autors izdarīja šādus secinājumus :
1. Habitoloģijā par ārienes pazīmēm uzskata īpašības, kuras var uztvert cits cilvēks bez tehnisko līdzekļu izmantošanas un speciāli neapsekojot pētāmās personas ķermeni.
2. Personu ārējās pazīmes var iedalīt demogrāfiskajās pazīmēs (dzimums, vecums, antropoloģiskais tips), anatomiskajās pazīmes (augums, miesas uzbūve un anatomiskie elementi), funkcionālajās pazīmes (stāja, gaita, žestikulācija, skatiens, sejas mīmika, uzvedības īpatnības un runa), kā arī sevišķajās (dzimumzīmes, rētas, locekļu trūkums).
3. Aprakstā jāievēro stingra vienota secība – no demogrāfiskajām uz vispārējām anatomiskajām pazīmēm un pēc tam no galvas, sejas, matu, apraksta uz leju par katru ķermeņa daļu. Pēc tam ir jāmin visas funkcionālās un īpaši jāizdala sevišķās un uzkrītošās pazīmes.
4. Ārienes aprakstā ir jālieto vienveidīga un viennozīmīga terminoloģija, lai nerastos domstarpības vai nesaprašanās policistu un liecinieku starpā.
5. Veidojot noziedzinieka aprakstu, vissobjektīvākais ziņu avots par cilvēka ārienes pazīmēm ir fotogrāfijas, videoieraksti, bet par personas balsi – skaņu ieraksti, jo stresa situācijā aculiecinieks vai cietušais noziedzinieku var aprakstīt neprecīzi.
6. Būtu iespējams radikāli palielināt iedzīvotāju ieinteresētību noziedzinieku notveršanā, ja tiktu noteikti konkrēti atalgojumi naudas veidā, par informāciju, kas palīdzētu policijas darbiniekiem noķert likumpārkāpējus.
7. Palielinoties meklēšanas pasākumu mērogam, palielinās noziedzinieka apraksta nozīme, jo atrodoties tālāk no nozieguma izdarīšanas vietas, samazinās iespējamība, ka noziedzinieku atpazīs garāmgājēji vai citas personas.
8. Atpazīšanu ir iespējams veikt ne tikai pašai cietušajai personai, bet gan arī iepriekšminētajām personām, force majore gadījumā, izmantojot iepriekš sastādīto noziedzinieka aprakstu.
9. Lai atpazīšana būtu pierādījums tiesā, atpazinējs sakarā ar lietas izmeklēšanu nedrīkst redzēt atpazīstamo pirms šīs izmeklēšanas darbības sākuma.

Author's comment
Atlants