Author:
Evaluation:
Published: 09.06.2014.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
  • Summaries, Notes 'Ievads jurista ētikā', 1.
  • Summaries, Notes 'Ievads jurista ētikā', 2.
  • Summaries, Notes 'Ievads jurista ētikā', 3.
  • Summaries, Notes 'Ievads jurista ētikā', 4.
  • Summaries, Notes 'Ievads jurista ētikā', 5.
  • Summaries, Notes 'Ievads jurista ētikā', 6.
  • Summaries, Notes 'Ievads jurista ētikā', 7.
  • Summaries, Notes 'Ievads jurista ētikā', 8.
  • Summaries, Notes 'Ievads jurista ētikā', 9.
  • Summaries, Notes 'Ievads jurista ētikā', 10.
Extract

Tiesnešu ētikas komisija – tika izveidota 2007./2008.gadā pēc „Tiesāšanās kā ķēķis”. AT sasauca plēnumu, izveidoja darba grupu šīs lietas izvērtēšanai, tālākās tiesnešu darbības reglamentācijai (Namatēva komisija). Darba grupa atzina, ka disciplināratbildībai bija jau iestājies noilgums, taču ētiskai atbildībai nav noilguma. Kā arī ieteica radīt speciālu ētikas komisiju, kura nebūtu saistīta ar konkrēto pārkāpumu vērtēšanu, nebūtu ierobežojuma termiņam pārkāpuma vērtēšanai (kā tas ir disciplināratbildībai – 3 mēneši no pārkāpuma atklāšanas, bet ne vairāk kā 3 gadi no izdarīšanas). Šī skandāla ietekmē tika izveidota Ētikas komisija no visām tiesu varas hierarhijas pakāpēm.
*atšķirībā no DLK ētikas komisijas atzinumi/viedoklis nav juridiski saistoši sankciju līmenī (abstrakts viedoklis), tos tālāk var ņemt vērā DLK.
*piemēram, ētikas komisija atzinusi, ka tiesnesim jāuzmanās veidot personiskas attiecības ar procesa dalībniekiem, bet tas nenozīmē, ka nedrīkstētu pastāvēt draudzība ar citu juridisko profesiju pārstāvjiem;
*komisija pieļāvusi tiesnešu darbību sociālajos tīklos – jāievēro saprāts un mērenība. Ja tiesnesim attiecīgā persona ir apstiprināta draugiem.lv, tad viņam nevajadzētu skatīt lietu;
*arī tiesnešu ģimenes locekļi ir pakļauti ētikas ierobežojumiem – piemēram, par nesamērīgi vērtīgām dāvanām. Tiesnesim nedrīkst būt nekāda sakara ar šo dāvinātāju.
TĒK un DLK nodarbojas ar atšķirīgām lietu grupām, bet tomēr zināmā daļā šie jautājumi pārklājas. TĒK skata plašāk un abstraktāk, DLK ir stingrāk regulēta.
Tiesnešu disciplinārie (disciplinārās sodāmības laikā) un ētikas pārkāpumi ir publiski pieejami. Taču brīvajām juridiskajām profesijām un prokuroriem šī atklātības pakāpe attiecībā pret sabiedrību ir citāda (prokuroriem, notāriem, tiesu izpildītājiem nolēmumi vispār nav pieejami, advokātu lietas publicē izdevumā). Diskutabls ir jautājums, vai advokātu lietas būtu jāpadara publiski pieejams – it kā topošajiem klientiem tas būtu svarīgi, lai spētu veidot pilnīgu uzticību advokātam, taču tas tomēr nekalpotu disciplinārsoda uzdevumam, proti, disciplinēt.

Author's comment
Atlants