A/s „Bankas Baltija” bankrots
Kopumā 1995. gads Latvijā uzskatāms par banku krīzes gadu Latvijā. A/s „Banka Baltija" bija Latvijas lielākā komercbanka, kurā bija ap 500 000 fizisko personu - noguldītāju, un tā apkalpoja ap 20 000 juridisko personu. Sabiedrībā un valdības aprindās maija mēnesī daudzi it kā zināja, ka "Bankai Baltija" ir problēmas, bet neviens negribēja ticēt, ka banka varētu tikt slēgta. Taču blēdības kļuva arvien grūtāk noslēpjamas, un atklājās bankas problēmu nopietnība, bet pateicoties preses informācijai, daudzi noguldītāji paspēja savlaicīgi izņemt noguldījumus no bankas. Krīzes risināšanai tika pieaicināta pieredzes bagātā auditorfirma "Coopers & Lybrand", kurai vajadzēja izstrādāt plānu, kā būtiski uzlabojot bankas "Baltija" darbu un iedot tai „jaunu elpu”. Veikli izmantojot „Par uzņēmumu un uzņēmējsabiedrību maksātnespēju un bankrotu” un citas jaunās valsts likuma nepilnības, 1995. gadā „Banka Baltija” bankrotēja, izraisot lielu skandālu un nesaprašanu līdz pat mūsdienām. Sekojošās tiesas prāvas pret šo banku bija vienas no vissarežģītākajām lietām visā Latvijas vēsturē, jo par iemeslu bija nozieguma īpašie apmēri. Tas skāra aptuveni 504 000 upuru, un šīs sekas ietekmēja gandrīz pusi no valsts iedzīvotājiem. (Eiropas Cilvēktiesību tiesa 2005, ER)
No 1993. gada šī banka saviem noguldītājiem bija izmaksājusi 76 miljonus latu, attīstot ražošanu ir finansējusi tautsaimniecību. (Saeimas stenogramma, 2005, ER)
Līdz ar bankrotu, tika zaudēti gan fizisko, gan juridisko personu līdzekļi. Tas bija liels trieciens ne vien privātajiem noguldītājiem, bet arī visai tautsaimniecības nozarei, tostarp tūrismam, kurš tikai sāka attīstīties atjaunotajā brīvajā Latvijā. Arī pašlaik daudzi cilvēki nav pārvarējuši bailes uzticēt savus brīvos līdzekļus bankām, tāpēc tos tērē paši. Iespējams, ka tie tiek izmantoti ceļojot, jo piedāvājums ir liels.
2001. gada 11. septembra terora akts ASV
Kā svarīgāko notikumu pēdējā desmitgadē un arī visā Amerikas vēsturē gribētu minēt teroristu uzbrukumus Ņujorkai 2001. gada 11. septembrī, kad divas apzināti nolaupītās lidmašīnas ar pasažieriem, tika ietriektas Pasaules Tirdzniecības centa debesskrāpjos. Uzskatu, ka šis notikums visnozīmīgāk ietekmējis visas pasaules tūrisma industriju. Vislielākais zaudējums – cilvēku dzīvības (vairāk kā 3 000 cilvēku). Teroristu uzbrukumu ASV graujoši ietekmēja arī ekonomiku un atsevišķas tās nozares, īpaši gaisa satiksmi. Bet viesnīcās brīvo numuru skaits pieauga par 600 000 dienā, kas samazināja cenas, bet zemākas cenas nozīmē arī mazākus ieņēmumus.
…