Akūtu sāpju ārstēšanas stratēģija
Akūtām sāpēm ir pārejošs raksturs, piem., pēcop. sāpes. Tāpēc analgētiķu izvēle ir no 4. pakāpes medikamentiem uz 1. pakāpes, t.i., pakāpeniski sāpju intensitātei samazinoties, opioīdu devu arī samazina, turklāt pievienojot NPL. Kad sāpju sajūta ir ievērojami samazinājusies, no opioīdu lietošanas ir jāatskās.
Lietojot narkotiskos analgētiķus, ir jāievēro:
Medikaments jādod regulāri pēc pulksteņa (i/v, i/m vai s/c) vai nepārtraukti ar perfuzoru.
Sākotnēji dod injekciju veidā, vēlāk pāriet uz enterālu lietošanu.
Hronisku sāpju ārstēšanas stratēģija
Analgētiķu izvēle ir no 1. pakāpes medikamentiem uz 4. pakāpes, t.i., sāpju intensitātei palielinoties, kad vairs nelīdz nenarkotiskie analgētiķi kombinācijā ar papildlīdzekļiem, terapijā drīkst iekļaut opioīdu (sākot ar opioīdiem mērenu sāpju gadījumā).
Ievēro:
Ārstēšanu nedrīkst sākt ar stipriem analgētiķiem;
Pirms novērtēt pretsāpju terapiju kā neefektīvu un pāriet uz nākamās pakāpes preparātiem, jācenšas izmantot visas iespējas kombinēt analgētiķus ar koanalgētiķiem.
Analgētiķi jālieto regulāri – pēc pulksteņa, noteiktā laikā, nevis tad kad sāp (pretsāpju efekts ir labāks, kad sāpju intensitāte nav liela, turklāt arī medikaments būs nepieciešams mazākā devā, tā ļaujot izvairīties no blaknēm). Pacienta izglītošana!!
Medikaments jālieto pietiekami lielās, bet adekvātās devās;
Priekšroka dodama iekšķīgi vai rektāli lietojamām zāļu formām (pie parenterālas lietošanas notiek strauja medikamenta koncentrācijas palielināšanās asinīs, līdz ar to strauja darbība un ātra eliminācija, kā arī injekcijas ir sāpīgas);
Priekšroka dodama prolongētas darbības preparātiem.…