Lai organisms varētu dzīvot, tam ir jāspēj nodrošināt vielu apmaiņu ar sev tuvāko apkārtējo vidi . dzīvniekiem ir jāuzņem barības vielas, lai tie varētu augt. Skābeklis ir nepieciešams elpošanai un kaut kur ir jāliek arī atkritumvielas. Daudziem organismiem šī vielu maiņa notiek caur organisma virsmu, bet lielākajiem organismiem, sevišķi dzīvniekiem, ar difūziju vien nepietiek. Tāpēc ir izveidojusies asinsrites sistēma, kas nodrošina ātru vielu pārvietošanos noteiktā virzienā.
Cilvēka asinsrites sistēma ir slēgta. Tā sastāv no sirds un asinsvadiem, pa kuriem nepārtraukti plūst asinis. Cilvēka asinsrites sistēmas galvenie uzdevumi ir nodrošināt organismu ar skābekli, izvadīt vielmaiņas gala produktus un piedalīties organisma dzīvības procesu regulācijā.
Cilvēka asinsrites sistēmā ir divi loki – mazais, jeb plaušu asinsrites loks, un lielais asinsrites loks, kas transportē asinis no sirds uz citiem orgāniem un atpakaļ uz sirdi. Cilvēka asinsrites sistēmai raksturīgs divkāršs riņķojums, jo sastāv no diviem lokiem. Katru reizi, kad asinis izplūst cauri visam organismam, tās divas reizes izplūst cauri sirdij.
…