• Taukskābju aktivizēšana
1. Garās virknes taukskābes šūnas citoplazmā tiek aktivizētas ar ATF un koenzīmu A, kā rezultātā veidojas taukskābes acil-KoA. Īso - ķēžu taukskābes tiek aktivizētas mitohondrijos.
2. ATF tiek pārvērsts par AMF un pirofosfātu (PPi), kas tiek šķelts līdz diviem neorganiskiem fosfātiem (2 Pi). Jo divas augstas enerģijas fosfātu saites tiek sašķelts, līdzvērtīgi divu molekulu ATF tiek izmantoti taukskābju aktivizācijā.
• Taukskābes acil-KoA transportēšana no citoplazmas uz mitohondrijiem.
1. Taukskābes acil-KoA no citoplazmas reaģē ar karnitīnu ārējā mitohondrija membrānā, kā rezultātā veidojas tauku acil-karnitīns, kas iet cauri abām mitohondrija membrānām un pārvieto taukskābes acil- KoA uz matricas pusi.
2. Karnitīna aciltransferāze I, kura katalizē acil grupas pārcelšanu uz koenzīmu A no karnitīna, ko inhibē malonil-KoA, kas ir starpprodukts taukskābju sintēzē. Tāpēc, kad taukskābes tiek sintezētas citoplazmā, malonil-KoA novērš izkļūšanas transportu mitohondrijos un tādējādi novēršot nevajadzīgu ciklu-sintēzei seko tūlītēja degradācija.
3. Mitohondrijos taukskābes acil-KoA var iziet β-oksidācijā.
• Taukskābju oksidēšanās
β-Oksidācija (visās reakcijās iesaistās β-ogleklis no taukskābju acil-KoA) ir spirāle, kas sastāv no četrām secīgām darbībām, no kurām pirmās trīs ir līdzīgas tām, kas ir citronskābes ciklā starp sukcinātu un oksalacetātu. Šie pasākumi tiek atkārtoti, līdz visi oglekļi, kuri ir uz taukskābju acil-KoA ķēdes ir konvertēti par acetil-KoA.
1. Pirmajā posmā FAD pieņem ūdeņraža atomu no taukskābes acil-KoA. Divkāršā saite veidojas starp α- un β-oglekļa atomiem, un veidojas enoil-KoA. Saražotais FADH2 mijiedarbojas ar elektronu transporta ķēdē radot ATF.
…