Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:152222
 
Author:
Evaluation:
Published: 09.02.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Bizantijas mākslinieku radītie darbi ir vērtības, kas emocionāli visspilgtāk raksturo impērijā valdošos reliģiskos un estētiskos ideālus, tajā mītošo cilvēku, vēsturisko attīstību. Ievērojami viduslaiku mākslas darbi radās sakrālajā arhitektūrā un tēlotājā mākslā, kas attīstījās kā sarežģīta antīkās tradīcijas (Konstantinopolē un citās pilsētās tika savākta un saglabāta izcila antīko mākslas darbu kolekcija), Austrumu mākslas elementu un kristīgās simbolikas sintēze. Šos darbus vislielākā mērā var uzskatīt par ortodoksāli kristīgo mākslu. Atklājumi arhitektūras jomā un iedibinātās tēlotājas mākslas tradīcijas spēcīgi ietekmēja mākslas procesu attīstību pārējā viduslaiku pasaulē.
Tākā ļoti nozīmīgu vietu Bizantiešu kultūrā ieņēma garīgās vērtības, lielākie un vērienīgākie kultūras mantojumi saistīti ar reliģiskām lietām. Bizantiešu arhitektūra attīstijās ļoti strauji, par pamatu tika ņemta jau attīstītā romas arhitektūra. Visiespaidīgākais un visgrandiozākais Bizantijas dievnams ir Sofijas katedrāle Konstantinopolē, celta imperatora Justiniāna I valdīšanas un slavas kulminācijas laikā VI gs. 30. gados (532 - 537). Katedrāle atradās Konstantinopoles galvenajā laukumā blakus imperatora pilij, kur saplūda ielas no dažādiem pilsētas vārtiem. Dievnama celtniecības laikā sāka veidoties grieķu kristīgās baznīcas hierarhisko dievkalpojumu tradīcijas, kas arī bija pārņemtas no Mazāzijas un Sīrijas. Ceremonijas norisinājās galvenokārt dievnama vidū uz paaugstinājuma (katedras), tās raksturoja svinīgums un zināma teatralitāte. Lai kāpinātu dievkalpojuma efektu, celtnieki virs katedras izveidoja kupolu, tādējādi radot kupola baziliku. Bizantijas Sofijas katedrāle ir arhitektūras sasniegums, kam nebija precedenta grandiozitātes, celtniecības meistarības, dekorējuma bagātības un iekštelpas izteiksmības ziņā. Sofijas katedrālei ir nozīme ne tikai kā unikālam šedevram, bet arī kā vienam no izejpunktiem krusta kupola dievnama attīstībā, itsevišķi pareizticīgo baznīcu celtniecībā. Tas ir redzams pat Latvijā apskatot Kristus piedzimšanas katedrāli.
Cieši saistīta ar sakrālo arhitektūru ir mozaīku un fresku māksla, jo šajā tehnikā parasti tika veiktas baznīcu, baptistēriju un kapeņu iekšējās apdares.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register