Brūces aprūpe un kopšana.
Visos laikos cilvēki ir dziedējusi brūces ar dažādām zālītēm un pārsējiem. Tehnoloģijām attīstoties arī brūču kopšanas un aprupes principi ir mainijušies.
Asins sarecēšana pēc ievainojuma ir īpaši svarīgs un komplekss process.Tas sākas kā iekaisuma atbilde uz audu bojājumu, atbrīvojot histamīnu, kas savukart ierosina iekaisuma eksudāta iekļūšanu audos.Šis eksudāts satur antivielas,leikocītus un makrofāgus, kuri neitralizē sveškermeņus un „aprij” bojātās šūnas un mikroorganismus,tapēc tas veicina brūces dzīšanu.
„Sekmīgas brūču ārstēšanas pamatā ir elastīga pieeja pārsienamo materiālu izvēlē, jo nav viena pārseja, ar kuru varētu ārstēt visus brūču veidus.Brūces dzīšanas process ir vigli pāskatams pēc MarionLaboratories izstrādātās trīskrasu koncepcijas. Brūces dzīšana ir iedalīta trīs fazēs- sarkanā,dzeltenā un melnā. Sarkanās fāzes bruce ir tīra , ar veselīgām granulacijām. Dzeltenās fāzes brūce ir ar eksudāciju vai dzeltenām nekrozēm. Melnās fāzes brūce ir klāta ar melnām, sausām nekrozēm vai kreveli.”( [4.] 28.lpp )
„Visā pasaulē veselības aprūpē nopietnas raizes sagādā nedzīstošas brūces. Arteriālo, venozo un citu patoloģiju izraisītie apakšējo ekstremitāšu bojājumi (čūlas ) ir viena no nopietnākajām šo slimību komplikācijām. ”( [4.] 24.lpp )
Ir vairāki faktori, kas aktīvi ietekmē brūces dzīšanu;
• Mitrums,kas palīdz aizsargāt brūces malās esošās epidermālās šūnas, matu folikulus un sviedru dziedzerus no izžūšanas- ja tie izžūst, jaunajām šūnām ir daudz grūtāk emigrēt brūcē.
• Skābeklis:lai šūnu mitoze noritētu optimāli, nepieciešams skabeklis un barības vielas, ko nodrošina laba asinsapgāde;ja brūces virsma ir sausa, asinsapgāde ir ierobežota.
• Siltums- šūnu mitoze optimāli norit 370C,vēsumā brūce dzīst lēnāk.
…