Fordisms
Rūpniecības organizāciju metode dažādās industriālajās sabiedrībās, kuru ir izstrādājis Henrijs Fords. Šis jēdziens galvenokārt attiecās uz ražošanas procesiem, bet arī bieži tas ir saistīts ar socoloģiju un politiku.
Henrija Forda ražošanas pirmssākums ir liela apjoma preču ražošana ,kura pēc izskata ir identiska (standarta), to cenu noska masu lietotāji. Fordam piederāja intensīva,liela rūpnīca ar hierarhiskām un birokrātiskām valdības struktūrām. Darbaspēks nebija labi kvalificēts, tam bija jāstrādā rutīnas darbs (atkārtotas kustības).
Henrijs Fords bija pirmais, kas bija ieviesis savās fabrikās konvejerus, kuri piegādāja darbu strādniekiem, šī adrba norises kontrolēja menedžeri caur lentes kustības ātrumu.
Strādnieki bija izkārtoti gar šo lenti, katram bija iedalīts kautkāds darbs,kuru viņš atkārtoja visas dienas garumā. Sakarā ar rutīnas darbu un strādnieku atsvešinātību, Forda fabrikās darbaspēks mainijaās aptuveni 3 reizes gadā, neskatoties uz to,ka fords solija 5 dolārus dienā, tā bija ļoti liele nauda tajā laikā.…