Pārskats par Token Ring, FDDI, ATM, satelītu komunikāciju.
Pārskatā apskatīti dažādi datu pārraides aspekti katram no apskatāmajiem datortīklu tehnoloģiju veidiem: fiziskais līmenis, datu savienojuma līmenis, tīkla savienojuma līmenis, transporta līmenis, sesijas līmenis, attēlojuma līmenis, pielietojuma līmenis.
Latvijā lielāko tiesu iztiek ar Ethernet tehnoloģiju, taču pārskatā apskatāmās tehnoloģijas arī ir apskates vērtas, jo tām ir labs tehniskais raksturojums attālumu, ātruma un drošības ziņā (lai gan tās ir salīdzinoši dārgas).
Token Ring/IEEE 802.5 (riņķa topoloģija),
Token Ring- tīkla arhitektūra ar loģisku riņķa topoloģiju un determinētu (maksimālais gaidīšanas laiks, lai varētu veikt datu pārraidi ir atkarīgs no datortīkla izmēriem) piekļuves metodi, kura balstās uz marķiera (piekļuves iespēju- tiesību (Token)) nodošanu tīklā esošam datoram.
Šī arhitektūra radās 70-to gadu beigās ar IBM spēkiem. Riņķa topoloģija nozīmē sakārtotu rindas kārtībā informācijas pārraidi no vienas stacijas līdz otrai vienā virzienā stingri pēc piekļuves kārtības- rindas.
Loģiskā riņķa topoloģija parasti fiziski tiek realizēta ar zvaigznes topoloģiju, kuras centrā atrodas MSAU (Multi-Station Access Unit- daudzstaciju piekļuves iekārta) iekārta. To nevajadzētu jaukt ar Ethernet transiveru. MSAU katrā laika vienībā datu pārraidi var veikt tikai viena stacija, kura ir “pārķērusi” piekļuves marķieri. Marķiera “pārķeršana” notiek balstoties uz stacijas noteiktām priekšrocībām.
Vienā riņķa slēgumā pieļaujami 260 mezgli ( Ethernet segmentā pieļauj 1024).
Datu pārraides ātrums ieviešanas sākumā bija- 4 vai 16 Mbit/sek. Tagad tas var būt 100Mbit/sek.
Marķieru riņķa standarts noteikts ar IEEE 802.5 dokumentu, kurš līdzīgs IBM Token Ring standartam.
Tehnoloģija ir savietojama ar Ethernet, FDDI, 100VG, ARCnet, LLC-tiltiem.
Jāpiebilst, ka salīdzinot ar Ethernet funkcionālajām ierīcēm- Token Ring ir lielāka cena.
Fiziskais līmenis.
Riņķveida tīklu veido uz MSAU koncentratoru (HUB) bāzes. MSAU koncentrators sastāv no apvienotiem 8- 24 atzarojumiem TCU blokiem (Trunk Coupling Unit- bloks pieslēgšanai pie maģistrāles) . Pie šiem TCU blokiem ar atsevišķiem radiāliem kabeļiem pieslēdz darbstacijas- tīkla mezglus.
…