Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:636551
 
Evaluation:
Published: 24.05.2007.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Dzimumorgānu sistēma ― ķermeņa sistēma, kas rada pēcnācējus. Cilvēkiem dzimst bērni dzimumvairošanās rezultātā. Tajā ir iesaistītas īpašas sievietes un vīrieša ķermeņa šūnas, ko sauc par dzimumšūnām. Dzimumakta laikā šīs šūnas apvienojas un rada jaunu indivīdu. Vīrieša un sievietes dzimumorgānus sauc par ģenitālijām. Grūtniecības laikā sievietes dzimumorgānu sistēma rada aizsarg vidi topošajam bērnam.

Dzimumšūnas ― šūnas, kas iesaistās dzimumvairošanās procesā. Dzimumšūnas jeb gametas veidojas procesā, ko sauc par ģemetoģenēzi. Tās laikā notiek šūnu dalīšanās, ko sauc par mejozi. Tās rezultātā dzimumšūna ir haploīda – tajā ir puse no visās citās šūnās esošajām hromosomām. Dzimumvairošanās laikā vīrišķā dzimumšūna jeb spermatozoīds saplūst ar sievišķo dzimumšūnu jeb olšūnu.

Sperma ― vīrieša dzimumšūnas. Spermas šūna jeb spermatozoīds ir aptuveni 0,05 mm garš. Tam ir ovāla galviņa, kurā atrodas kodols, un cilindrisks kakliņš, kurā atrodas mitohondriji, kā arī slaida astīte. Mitohondriji atbrīvo enerģiju, kas kustina astīti un virza spermatozoīdu uz priekšu. Pieaugušam vīrietim dienā veidojas aptuveni 250 miljoni dpermatozoīdu. To veidošanās procesu sauc par spermatoģenēzi.

Sēklinieki ― vīrišķie dzimumorgāni, kuros veidojas dzimumšūnas. Sēklinieki ir pāra orgāni, kas atrodas ārpus ķermeņa maisiņā, kuru sauc par sēklinieku maisiņu. Tur ir vēsāk nekā pārējā ķermenī. Šāda temperatūra ir nepieciešama spermatozoīdu veidošanai. Sēkliniekos ir izlocītas caurules, ko sauc par līkumotajiem sēklas kanāliņiem. Tajos veidojas spermatozoīdi. Pēc tam tie nonāk sēklinieka piedēklī – garā, izlocītā caurulē, kur tie nobriest. No sēklinieka piedēkļa spermatozoīdi nonāk sēklvadā, pa kuru tie virzās uz dzimumlocekli. Sēklinieki veido arī vīrišķos dzimumhormonus, kas sagatavo vīrieša ķermeni vairošanās procesam.

Priekšdziedzeris ― vīrieša dziedzeris, kas palīdz veidot šķidrumu, kurā peld spermatozoīdi. Spermatozoīdi peld šķidrumā, ko sauc par sēklas šķidrumu, kas neļauj spermatozoīdiem izkalst. Priekšdziedzeris atrodas zem urīnpūšļa. Tas veido tikai daļu no sēklas šķidruma. Pārējo sēklas šķidrumu rada divi dziedzeri, ko sauc par sēklas pūslīšiem.

Dzimumloceklis ― vīrieša dzimumorgāns, kas ievada spermu sievietes ķermenī. Dzimumloceklim ir centrālais kanāls, ko sauc par urīnizvadkanālu. To apņem sūkļveida audi. Pirms dzimumakta sūkļveida audi piepildās ar asinīm un dzimumloceklis piebriest. Šī formas pārmaiņa ļauj to ievadīt sievietes makstī, lai spermatozoīdi no vīrieša nonāktu sievietes dzimumorgānos. Procesu, kurā spermatozoīdi izplūst laukā no vīrieša ķermeņa, sauc par ejakulāciju.

Vīrieša dzimumorgānu sistēmā vīrieša dzimumorgānu sistēmas galvenie orgāni atrodas ārpus ķermeņa!


Olšūnas ― (sieviešu dzimumšūnas) Katras olšūnas diametrs ir aptuveni 0,1 mm. Tā ir gandrīz apaļa un satur vienu hromosomu komplektu. Olšūnu apņem receklim līdzīga plēvīte, ko sauc par spīdīgo plēvīti. Savukārt šo plēvīti apņem sīkas folikulu šūnas. Olšūnas veidojas no šūnām, kuras sauc par oocītiem. Tas notiek ooģenēzes procesā. Ooģenēze notiek pirms piedzimšanas. Pēc daudziem gadiem, pusaudža vecumā, olšūnas cita pēc citas atbrīvojas. Šo procesu sauc par ovulāciju. Ja olšūnu ir apaugļojis spermatozoīds, no tās attīstās embrijs.

Olnīcas ― (sieviešu dzimumorgāni, kuros veidojas olšūnas) Olnīcas ir aptuveni 3 cm gari pāra orgāni, kuros attīstās olšūnas. Olnīcas atrodas abpus dzemdei, un katru no tām daļēji apņem olvada piltuve. Meitenei piedzimstot, olnīcās ir aptuveni 1 miljons nenobriedušu olšūnu. Tas ir daudz vairāk, nekā būs nepieciešams. Vēlāk jaunas olšūnas vairs neveidojas. Sākot ar pubertātes vecumu, olnīcas katru mēnesi pārmaiņus no maisveida folikuliem atbrīvo vienu nobriedušu olšūnu. Olnīcas arī izdala sievišķos dzimumhormonus, kas sagatavo ķermeni grūtniecībai.

Dzemde ― (sieviešu dzimumorgāns, kurā attīstās mazulis) Dzemde ir doba kamera ar muskuļotām sienām. Tās augšdaļā ir divas atveres, kas savieno dzemdi ar olvadiem. Apakšējai daļai ir šaura atvere, ko sauc par dzemdes kaklu. Tas savieno dzemdi ar maksti. Parasti dzemde ir aptuveni 8 cm gara. Grūtniecības laikā tā stipri palielinās.

Olvadi ― (kanāli, kas pārvada olšūnu no olnīcas uz dzemdi) Katru olnīcu ar dzemdi savieno olvads. Tas ir aptuveni 7,5 cm garš. Olvadiem ir piltuve ar bārkstiņām. Kad olnīca atbrīvo olšūnu, bārkstiņu skropstiņas virza olšūnu olvadā. Pa olvadu izplatās muskuļu kontrakciju viļņi, kas ievirza olšūnu dzemdē. Apaugļošanās parasti notiek olvadā.

Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register