Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:183146
 
Author:
Evaluation:
Published: 30.11.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: 4 units
References: Used
Extract

Par lielāko problēmu makroekonomiskajā tirgus saimniecības ekonomikā tiek uzskatīts bezdarbs. Bezdarbu, pilnīgo vai daļējo, var izraisīt arī demogrāfiskā situācija ( samazinās darba piedāvājumi, pieprasījums pēc noteikta ražojuma precēm), dabas katastrofas, kas spēj iznīcināt veselas ražotnes un atstāj bez darba ļoti daudz darbspējīgo cilvēku, jo atjaunošanas darbos vajadzīgi pavisam citu speciālistu darbinieki. Ir iespējams aprēķināt bezdarba normas formulu – kopējo bezdarbnieku skaitu dalot uz kopējo darbaspēku masu. Šī norma izsaka attiecību starp bezdarbnieku skaitu un kopējo cilvēku skaitu, kuriem ir patstāvīgs darbs.
Izšķirs vairākus bezdarba veidus – tehnoloģiskais bezdarbs (jaunu tehniku ieviešanaaistāj darbiniekus – tos nākas atlaist), cikliskais bezdarbs (darbinieku masveida atlaišana), frikcijas bezdarbs (ieildzis bezdarbs – darba meklētājs ilgstoši nespēj atrast sev darbu), daļējs bezdarbs (darbinieks strādā nepilnu darba dienu), slēptais bezdarbs un agrārais bezdarbs (zemes apsaimniekotāji, kuriem nav oficiāla darba). Bezdarbam ir ļoti nopietnas sekas – cilvēka darbaspēks netiek izmantots, tādejādi netiek izmantots ‘cilvēciskais kapitāls,’ kurš skaitās kā viens no aktīvākajiem ražošanas resursiem. Un, protams, no bezdarba lielākais cietējs ir pats bezdarbnieks.
Reģistrētā bezdarba līmenis Latvijā 2009.gada augusta beigās bija 12,3% no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju kopskaita. Latvijā bezdarba līmenis salīdzinājumā ar 2009.gada jūliju pieaudzis par 0,5% punktiem. Tas ir ļoti daudz, ja ņem vērā, ka 1997. gadā reģistrēto bezdarbnieku skaits bija 6,7 % no ekonomiski aktīvo iedzīvotāju kopskaita. Lai gan, manuprāt, šie bezdarba rādītāji dot pilnīgi pareizu priekštatu, jo ir ļoti daudz bezdarbnieku, kas sevi nav oficiāli reģistrējuši bezdarbnieku statusā.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register