2.Elpošanas ceļu slimības.
Bronhīti.
Bronhu iekaisums ar raksturīgu gļotādas pietūkumu, pastiprinātu gļotu izdalīšanos un apgrūtinātu elpošanu. Ir: akūts bronhīts un hronhiskai bronhīts.
Akūts bronhīts veidojas pēc akūtas slimības, gripas vai kā pavadslimības akūtām infekcijām – masalas, garais klepus, difterijai u.c.
Sākuma sūdzības: sauss klepus, sāpēm un spiedošu sajūtu aiz krūšu kaula. Pec 2 dienas krēpes. Klepus lēkmjveidīgs. 1- 3nedēļas kamēr izārstējas.
Hronisks bronhīts hroniska elošanas ceļu slimība. Var attīstīties no neizārstēta akūtā bronhīta. Vai kā pavadslimība bronhiālajai astmai, plaušu tuberkolozei un bronhektātiskai slimībai. Veicina – smēķēšana, klimatiskie apstākļi, alerģijas. Simptomi: klepus, krēpu izdalīšanās, elpas trūkums. Lēni progresējošs ar paasinājumiem. Ātri veidojas komplikācijas. Veicina pneimonijas un bronhiālās astmas veidošanos. Daudz jāuzturas svaigā gaisā, nedrīkst smēķēt un strādāt aukstās, mitrās un putekļainās telpās.
Bronhektātiskā slimība.
Ir hroniska elpošanas ceļu slimības, kur izmainās plaušu audi. Cēlonis bieži ir hronisks bronhīts. Bronhu siena vitām zaudē elestīgumu un sāk deformēties. Pazīmes: klepus ar lielu daudzumu krēpēm arī ar asins piejaukumu, elpas trūkums; nagu cianoze. Ja ieilgst, iekaisums pāriet uz plaušaudiem, pakāpeniski attīstā pneimoskleroze, plaušu emfizēma, plaušu un sirds mazspēja. Īpaša nozīme bronhu drenāžai un ĀV.
Bronhiālā astma.
…