Finanses (lat. val. financia - ienākums, līdzekļi) ir visu naudas līdzekļu kopums, kas pieder valstij, uzņēmumam, jebkurai fiziskajai un juridiskajai personai. Valsts mērogā šo līdzekļu veidošanas, sadales un izlietošanas sistēma aptver valsts un vietējos budžetus, ārpusbudžeta līdzekļus un pārējos ieņēmumus (vai izdevumus).
Visas finanses var iedalīt sabiedriskajās (valsts finanses un citu sabiedrību finanses) un privātajās.
Par sabiedriskajām finansēm var runāt tur, kur ir pastāvīga saimniecība vai saimniecības nozare sagādā līdzekļus citas saimniecības vai saimniecības nozares prasību apmierināšanai.
Privātās finanses un sabiedriskās finanses ir līdzīgas. Abām ir jāvadās pēc viena saimnieciskā principa: ar vismazākajiem līdzekļiem jāsasniedz vislabākais rezultāts.
Finanšu ekonomiskā daba izpaužas finanšu funkcijās:
1) Pārdales funkcija
Pārdales funkciju finanses pilda, kad tiek iekasēti līdzekļi no viena saimnieciskā subjekta un nodoti citiem subjektiem. Ar finanšu palīdzību tiek veikta iekšzemes kopprodukta un nacionālā ienākuma sadalīšana un pārdalīšana starp ražošanas dalībniekiem un ražošanas jomām.
2)Kontroles funkcija
Tā izpaužas naudas līdzekļu fondu veidošanas un izlietošanas procesā. Šo fondu veidošanas procesā notiek kontrole par dažādu nodokļu un nodevu iekasēšanas pareizību, par pareizu nodokļu bāzes noteikšanu, par atvieglojumu un iemaksas termiņu ievērošanu.
3)Valsts funkciju veikšanai nepieciešamo līdzekļu nodrošināšana
Iekasējot nodokļus un nodevas, valsts akumulē naudas līdzekļus, ko izlieto savu funkciju veikšanai.
Finanšu sistēma
Finanšu sistēma ir valsts un uzņēmumu naudas līdzekļu fondu veidošanas, pārdales un izmantošanas formu un metožu sistēma nacionālās ekonomikas ietvaros.
Finanšu sistēmas posmu savstarpējā darbība notiek ar to kredītiestāžu starpniecību, kurām ir liela nozīme finanšu sistēmas darbībā.
Uzņēmums kā saimniekošanas subjekta finanses ir galvenais elements. Tās ir naudas attiecības, kas saistītas ar finanšu resursu veidošanu un sadali. Uzņēmumu finanses izmanto iekšējā nacionālā kopprodukta ražošanai un veidošanai.