Funkcionālisma virzienu attīstījis franču zinātnieks Emīls Dirkheims.Viņa teorijas pamatā ir ideja, ka ja sabiedrību veido daudzas sastāvdaļas, no kurām katrai ir nozīme tās funkcionēšanā, tad sabiedrības parādības var izskaidrot, analizējot to funkcijas sabiedrības sistēmā.Dirkheima teorija izskaidro visas sabiedrības parādības, t.sk. devianto uzvedību (novirzes no vispārpieņemtā, noziedzība)Sabiedrības skatījums no funkcionālisma viedokļa radies XIX.gs.Funkcionālisma pamatlicējs ir Herberts Spensers. (1)
Funkcionālisms sabiedrības struktūru aplūko kā darbības normu summu, sabiedrības normu noteikto sociālo attiecību kopumu. Funkcionālisms aplūko sabiedrību kā pašsaglabājošos sistēmu, kuras elementi pilda uzdevumus iekšējo nesaskaņu un konfliktu novēršanai. Funkcionālisms tiecas izskatīt visas izpausmes, izmantojot to pielāgošanās spēju un adaptācijas raksturu.
Funkcionālismu sauc arī par strukturālo funkcionālismu. Strukturālais funkcionālisms ir viena no makrosocioloģiskajām pieejām. Šī pieeja apgalvo, ka sabiedrība ir sociālo institūciju un esošo kultūras modeļu sistēma. Sociālās institūcijas ir regulētu un norīkotu sociālo rīcību modeļi. Sociālās rīcības pamatā ir vajadzības un intereses. …