Ģimene ir personu kopums, kuru saista laulība, asinsradniecība vai adopcija. Šīs personas kopīgi uztur vienu mājas pavardu, cita citu ietekmē un savstarpējās attiecības veido atbilstoši īpašajām sociālajām lomām – vīrs un sieva, tēvs un māte, dēls un meita, māsa un brālis.
Ģimenes funkcijas
Ģimene var pastāvēt un attīstīties, ja tā veic sabiedrības un katra cilvēka dzīvē nozīmīgas funkcijas. Ar ģimenes funkcijām saprot ģimenes kolektīva un atsevišķu tās locekļu darbības virzienus, kas izsaka ģimenes sociālo lomu un būtību. Funkciju saturu ietekmē vairāki faktori: sabiedrības izvirzītās prasības ģimenei, ģimenes tiesības un morāles normas, sabiedrības reālā palīdzība ģimenei.
Bērnu radīšanas funkcija. Bērnu radīšanas un audzināšanas funkciju dēvē arī par iedzīvotāju atražošanas jeb reproducēšanas funkciju. Tā daudz vairāk nekā pārējās ģimenes funkcijas ir saistīta ar laulāto mīlestības jūtām. Sabiedrībā mīlestība ir laulības galvenais tikumiskais pamats. Laulāto dzīvesbiedru mīlestību veido komplicētu jūtu un attiecību kopums. Jūtu pamatā ir dabiskais vairošanās instinkts, tieksme turpināt sevi savos pēcnācējos, taču nekādā ziņā nedrīkst cilvēcisko vajadzību mīlēt un būt mīlētam pielīdzināt tikai fizioloģiskai vajadzībai pēc dzimumsakariem. Bērnu audzināšana ir ģimenes, vispirms abu vecāku pienākums. Dažkārt cilvēces turpināšana un bērnu audzināšana kļūdīgi tiek uzskatīta tikai par sievietes funkciju.
Garīgo vajadzību apmierināšanas funkcija. Īstenot šo funkciju nozīmē radīt ģimenē tādus apstākļus, kas nodrošina katram tās loceklim vispusīgu, harmonisku attīstību, garīgo un fizisko pilnveidošanos visa mūža laikā, pilnvērtīgu atpūtu, darba un dzīves prieku. Šo uzdevumu risināšanā svarīga nozīme ir ģimenes tikumiskajai kultūrai, tās atbilstībai attiecīgā laikmeta morāles normām, ģimenes interešu un vērtību orientācijas sakritībai ar sabiedrības vajadzībām. To būtiski ietekmē brīvā laika izmantošanas kultūra. Par augstu brīvā laika izmantošanas kultūru neliecina TV pārmērīga skatīšanās.
Mājsaimniecības funkcija. Tajā ietilpst ikdienas dzīvē nepieciešamie saimnieciskie darbi (produktu sagāde un ēdiena gatavošana, bērnu, veco un slimo ģimenes locekļu aprūpēšana, apģērba un dzīvokļa uzturēšana kārtībā u.c.). Mājsaimniecības darba apjomu nosaka gan objektīvi, gan subjektīvi ģimenes dzīves faktori. Rodas arī nepieciešamība reorganizēt mājsaimniecības darbus.
…