1.Globālo finanšu attiecības. Nacionālās un starptautiskās valūtas sistēmas.
Globālo finanšu attiecības ir attiecības, kas veidojas valūtai funkcionējot pasaules ekonomikā, tai „apkalpojot” atsevišķo nacionālo saimniecību apmaiņu ar viņu darbības rezultātiem.
Globālās finanses veido noteiktu sistēmu, kas no ekonomikas viedokļa ir noteikts finanšu (valūtas) attiecību kopums, bet no otras puses ir noteikta finanšu organizācijas forma ar savu valstiski tiesisku regulējumu.
Vēsturiski sākotnēji radās nacionālā finanšu sistēma, ar kuras palīdzību notika starptautiskā maksājumu aprite, veidojās un tiek izmantoti valūtas resursi, lai valstī varētu notikt ražošanas maiņa utt. No organizatoriskā viedokļa nacionālajā līmenī šīs attiecības veidojas ražošanai globalizējoties un šīm attiecībām tiek piešķirta noteikta juridiska forma. Nacionālās valūtas sistēma ir daļa no katras valsts naudas sistēmas, kaut gan šī sistēma ir relatīvi pastāvīga un iziet ārpus nacionālās valsts robežām. Nacionālās valūtas finanšu sistēma ir cieši saistīta ar pasaules valūtas finanšu sistēmu. Mūsdienās pasaules valūtas finanšu sistēmas kodolu veido tāda institūcija kā SVF, kas aptver lielāko daļu pasaules valstu.
Nacionalās valūtas finanšu sistēmas elementi ir:
1.nacionālā valūta ar savu nosaukumu un nominālu;
2.attiecīgās nacionālās valūtas konvertējamības pakāpe;
3.nacionālās valūtas paritāte jeb kurss;
4.nacionālās valūtas kursa režīms.…