● Pasaules telpisko struktūru veido valstis un reģioni. Reģionu un to robežu noteikšana ir atkarīga no pētījuma mērķa.
pēc reljefa, pec klimata joslas,
● Valstu klasifikāciju veic pēc noteiktas pazīmes – valdīšanas formas, valsts teritoriālās organizācijas u. c. valstu tipoloģiju visbiežāk veido pēc valsts nacionālā kopienākuma uz vienu iedzīvotāju, iedalot valstīs ar augstu, vidēju, zemu ienākumu līmeni un pārejas ekonomikas valstīs.
● Demogrāfiskos procesus valstī raksturo viens no trijiem ataudzes veidiem – paplašinātā ataudze, vienkāršā ataudze vai sašaurinātā ataudze
● Valstīs ar augstu ienākumu līmeni iedzīvotāju skaits samazinās vai tā pieaugums ir neliels, un to galvenokārt veido iebraukušie pārejas ekonomikas un zemu ienākumu valstu iedzīvotāji, kuri emigrējuši, lai uzlabotu savus dzīves apstākļus
● Valstīs ar zemu ienākumu līmeni, uzlabojoties dzīves apstākļiem un samazinoties mirstībai, iedzīvotāju skaits strauji pieaug, izraisot sociālas, ekonomiskas un ekoloģiskas problēmas.
● Depopulācijas sekas valstī var būt gan negatīvas – darbaspēka trūkums un ekonomiskās aktivitātes samazināšanās –, gan pozitīvas – ekoloģiskās situācijas un dzīves kvalitātes uzlabošanās.
● Dzimumvecumstruktūra raksturo demogrāfisko un migrācijas procesu dinamiku valstī un ļauj prognozēt iedzīvotāju skaita izmaiņas nākotnē.
…