Gremošanas sistēma nodrošina barībasvielu šķelšanu, sagatavo tās uzņemšanai organisma šūnās, nodrošina organismu ar ūdeni un izvada barības pārpalikumus.
Gremošanas sistēmu veido gastrointestinālais trakts – gara caurule, kas stiepjas no mutes līdz anālajai atverei un papildus orgāni, kas piedalās gremošanā – aknas, žultspūslis un eksokrīnais aizkuņģa dziedzeris.
Barības sašķelšana sākas mutē un turpinās kuņģī, kur barība tiek sajaukta ar skābi, gļotām, fermentiem un citiem savienojumiem. No kuņģa šķidrums un daļēji sagremotā barība nonāk tievajās zarnās, kur bioķīmisku savienojumu un sekrētu ietekmē, kas tiek pievadīti arī no aizkuņģa dziedzera, tiek sadalīta līdz absorbējamiem savienojumiem. Šie savienojumi šķērso tievo zarnu sieniņas un nonāk asinsvados un limfā, kas tos nogādā tālāk uz aknām kur tie tiek pakļauti tālākai apstrādāti vai uzglabāti.
Uzņemtās barības vielas, kas netiek absorbētas tievajās zarnās tālāk nonāk resnajās zarnās, kurās turpinās šķidruma absorbcija. Šķidruma pārpalikumi ceļo uz nierēm un tiek izvadīti urīna veidā. Cietie pārpalikumi nonāk taisnajā zarnā un caur anālo atveri tiek izvadīti ārā no organisma.…