Izlasīto darbu periodizācija, daiļrades iezīmes.(2.3.jautājums)
Manuprāt, poēma „Ziemeļjūra” (1825 - 1826) pieder pie pirmā perioda, jo dominē romantisma virzienam raksturīgās iezīmes: subjektivitātes izpausme (liriskā varoņa pārdzīvojumi), dabas-jūras apraksti kalpo kā galvenā varoņa pārdzīvojumu atbalsojums, nakts, sapņa, mitoloģisko tēlu izmantojums, mīlestības apcere, teiku izmantojums. Tomēr iepretim romantismam raksturīgajai melanholijai, Heines gleznainie apraksti nav salkani, mainīgais ritms dzejai piešķir īpašu burvību.
Cerība un mīla! Viss sadragāts!
Un es pats, nu līdzīgs līķim,
Ko jūra dusmīgi izmetusi,
Gulu še krastā,
Tukšā, kailā krastā.2
Poēmā jūtamas ne vien romantismam raksturīgās noskaņas, bet arī kritizētāja reālisma un simbolisma iezīmes. Tiek skarti ne vien filozofiski aktuāli jautājumi par cilvēka dzīves jēgu, mīlestību, bet arī apcerēts jautājums par tēvzemes lomu.
„Ceļojums pa Harcu”(1826), periodiski iekļaujas Heines daiļrades pirmajā periodā, bet tā kā ceļojuma aprakstā primārā līnija ir sava laika un sabiedrības asa kritika, tad idejiski darbu var iekļaut otrajā periodā. „Ceļojumā pa Harcu” autors asi ironizē par sadrumstaloto Vācijas politiku un kultūras atpalicību, par valdošo aprindu mietpilsonikumu un gara aklumu.…