Ieži ir Zemes garozā lielos agregātos vai lielās masās sastopami minerālu sakopojumi, kas radušies ģeoloģisku procesu rezultātā.
Mācību par iežiem sauc par petrogrāfiju vai arī par petroloģiju. Tā ir viena no nozīmīgākām ģeoloģijas zinātnēm, kas nodarbojas ne vien ar iežu sastāva un uzbūves pētīšanu, bet arī ar to izcelšanās noskaidrošanu. Pazīstot iežu sastāvu un uzbūvi, var spriest par to izcelšanos un ģeoloģiskiem procesiem, kuru rezultātā tie radušies. Šajā ziņā sevišķi svarīgas ir nogulumiežos atrastās fosilijas- senāko augu un dzīvnieku pārakmeņojušās atliekas. Pēc tām un vēl citām fosilām pazīmēm (slāņojuma veidiem, vītņu rieviņām u.c.) var atšifrēt Zemes vēstures notikumus.
Iežiem nav tikai zinātniska vai vēsturiska nozīme, bet tiem ir arī liela praktiska nozīme. Daudzus iežus cilvēks izlieto rūpniecībā un saimnieciskajā dzīvē, izrokot tos un ceļ dienas gaismā, dažkārt pat no ievērojamiem dziļumiem. Tādus iežus sauc par derīgajiem izrakteņiem un atbilstošo zinātni- par derīgo izrakteņu zinātni.…