Inflāciju raksturo situācija, kad cenas nepārtraukti pieaug, bet tas nenozīmē, ka visas cenas pieaug vienādi strauji. Inflācijas pieaug, ja pieaug vidējais cenu līmenis. Tā var rasties arī, ja nauda zaudē savu vērtību.
Lai noteiktu inflācijas lielumu, ir nepieciešams noteikt, kā izmainās cenas. To var izdarīt ar cenu indeksu palīdzību. Cenu indeksi ir dažādu preču un pakalpojumu cenu izmaiņas, izteiktas procentos. Patēriņa preču cenu indeksu parasti lieto, lai noteiktu inflācijas lielumu, un tas sevī ietver lielu daudzumu dažādu preču un pakalpojumu un parāda, kas notiek ar naudas vērtību, ko iztērē vidēja mājsaimniecība. Laikam ejot, patērētāju izdevumu struktūra mainās, un jaunas patēriņa preces ienāk tirgū. Tas nozīmē, ka indeksā ietilpstošo preču un pakalpojumu klāsts un tiem piešķirtie “svari” ir regulāri jāpārbauda.
Inflācijas sekas:
Ja kādu laiku pastāv inflācija, cilvēki jau priekšlaikus sāk gaidīt tālāku cenu pieaugumu nākotnē. Strādājošie pieprasīs lielākas algas, ņemot vērā agrāko cenu palielinājumu, kā arī vēl tikai paredzamo cenu paaugstinājumu. Tāpat arī firmas vēlēsies paaugstināt cenas, lai segtu gan pagātnes, gan nākotnē paredzamo izmaksu pieaugumu. Šādas darbības paātrina inflācijas tempu.
…