Atmaksāšanās perioda (diskontēšanas) metode
Projekta atmaksāšanās periods tiek noteikts kā paredzamais gadu skaits, kas nepieciešams pilnīgai investīciju izmaksu kompensācijai.
Diskontēšanas metode sniedz informāciju par nākotnes naudas plūsmu iekļaujot tajā riskus, kas saistīti ar investīciju projekta realizāciju.
Naudas plūsmas diskontēšanas nepieciešamību rada pieņēmums vai apgalvojums, ka 1 Ls vērtība šodien ir lielāka nekā 1 Ls vērtība pēc kāda laika, piemēram, 10 gadiem.
Lai arī intuitīvi, tas, šķiet, pamatojas ar naudas pirktspējas samazināšanos kaut vai inflācijas dēļ, biznesā to var uzskatīt arī kā maksu par investīciju projektā izmantotajiem līdzekļiem. Pie kam tas attiecas ne tikai uz gadījumiem, kad nauda jāaizņemas bankā, maksājot kredītprocentus, bet arī tad, kad līdzekļus aizdod vai iegulda īpašnieki, kuriem pastāv alternatīva iespēja ieguldīt šo naudu citos projektos, tai skaitā valsts vērtspapīros vai ielikt uz depozītu bankā.
Saskaņā ar ekonomikas teoriju diskonta likme ir definējama arī kā sagaidāmā atdeves norma, kuru grib saņemt investors, ieguldot līdzekļus konkrētajā projektā, pie tam atsakoties no alternatīviem ieguldījumiem.
Diskontēšanas process dod iespēju noteikt naudas līdzekļu šodienas vērtību, ja ir zināms tās daudzums nākotnē. Lai to varētu izdarīt ir nepieciešams veikt diskontēšanu, pielietojot izvēlēto diskonta likmi.2
Piemērs:
Kāda būs šodienas vērtība 5 Ls pēc 10 gadiem, ņemot vērā tikai tās vērtības mazināšanos inflācijas dēļ. Vidējā gada inflācijas likme tiek pieņemta 4%
Pašreizējo vērtību iespējams aprēķināt pēc formulas
PV=S/(1+r)n, kur
PV – pašreizējā vērtība (vērtība 5 Ls pēc 10 gadiem)
S – nākotnē zināmā summa (5 Ls)
R – diskonta likme, šajā gadījumā tā ir vienāda ar inflācijas procentiem (4%)
n – perioda ilgums (10 gadi)
…