Radošās iztēles paņēmieni.
Bez radošās iztēles nav iespējama daudzu profesiju cilvēku darbība, jo tad viņiem nevarētu rasties jaunas idejas, piemēram, tādi ir mākslinieki, mūziķi, arhitekti un citu profesiju pārstāvji. Radošajai iztēlei piemīt trīs stadijas:
1.Sagatavošanās stadija, tajā tiek izvirzīts mērķis, pārdomāti iespējamie atrisinājumi. Šī stadija ir ļoti nozīmīga, jo veidojas jauns, nebijis tēls. Piemēram, A.Možaiskis vērojot putnu lidojumus, spārnu darbību, izveidoja priekšstatu par lidaparātiem. Šī stadija rada vispārinātu priekšstatu par tēlu.
2.Jauno tēlu, priekšstatu korekcijas stadija, to realizācija jaunā priekšmetā. Šajā stadijā kad jau izveidojies tēls, iztēle virza uz atsevišķu daļu konkrētu, uzskatāmu tēlu veidošanu. Šie tēli tiek veidoti, piemēram, skicēs, zīmējumos, rasējumos vai gatavās priekšmeta daļās.
3.Jaunā priekšmeta aprobācija, reālajā dzīvē ieviešamā stadija. Tā kā pirmajā stadijā tiek radīts jauns tēls, otrajā stadijā tiek izzināts šis tēls sīkākās detaļās, šajā stadijā iztēle piedalās kombināciju atlasē, tuvinot to reālai īstenošanai.
Radošās iztēles galvenā un pacēluma augstākā forma ir iedvesma. Iedvesma ir īpatnēja garīgā darba kvantitātes pāreja jaunā kvalitātē, piemēram, bieži vien tā notiek ar māksliniekiem dzejniekiem. ” Iedvesma nav nekas cits, kā stāvoklis, kurā atrodošais ir pilnībā priekšmeta pārņemts, pilnībā tajā iegājis, un neradīs mieru tik ilgi, kamēr netiks rasta tam atbilstoša mākslinieciska forma, kas tiks kaldināta, kamēr netiks novesta līdz pilnībai.” (Georgs Vilhelms Frīdrihs Hēgelis)
…