Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
5,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:626591
 
Author:
Evaluation:
Published: 05.05.2005.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

27.1. Kādus uzdevumus 19. gadsimts izvirzīja arhitektiem?
19. gadsimts arhitektiem izvirzīja jaunus uzdevumus: bija jārad jaunas celtnes rūpniecības, tirdzniecības un tarnsporta vajadzībām, jāpārveido vecās pilsētas un jāplāno jaunu pilsētu projekti, jāapmierina iedzīvotāju prasības pēc dzīvojamām ēkām. Plašu vērienu guva arī sabiedrisko ēku celtniecība.

27.2. Ko tehnikas progress veicināja arhitektūrā?
Tehnikas progress tādās kapitālistiskajās lielvalstīs, kā, piemēram, Anglija veicināja jaunu izgudrojumu ieviešanu visās cilvēka darbības sfērās un saistījās gandrīz ar visu šo sfēru industrializāciju un inžinieru darbības aktivizāciju. Sākās jaunu celtniecības materiālu apgūšana. Taču industrializācijas radītais progress 19. gadsimtā izpaudās tikai tehniska rakstura būvēs, jo klasiskajās tradīcijās audzinātie arhitekti nenovērtēja jauno materiālu iespējas. Tāpēc jau ar 19. gadsimta sākumu sabiedriski nozīmīgas celtnes, valsts rezidences un pilsētu kompleksus veidoja divi speciālisti – inžinieris, kurš no jaunajiem materiāliem radīja konstrukcijas, un arhitekts, kurš ietērpa to visu no senajiem stiliem aizgūtā „masku tērpā”, jo ar zinātnieku pūlēm iegūtā plašā vēsturiskā informācija deva iespēju izmantot bagātu dekoratīvo materiālu.

27.3. Kādas iespējas arhitektūrā pavēra jaunu būvmateriālu ieviešana?
Jaunu būvmateriālu ieviešana pavēra iespējas jaunu konstruktīvo elememntu izgatavošanai. Inžinieri par galvenajiem būvmateriāliem uzskatīja dzelzi (kuru 19. gadsimta beigās izmantoja visai plaši) un stiklu, sākot ar paša 19. gadsimta beigām arī dzelzsbetonu. Gandrīz visu 19. gadsimtu bija izplatīts dzelzs sakusējuma paveids – čuguns, 80 gados sāka lietot arī tēraudu. Dzelzs izmantošana ne tikai tiltu konstruktīvajiem elementiem, bet arī trošu izgatavošanai ļāva radīt piekaru tiltus. Jaunas iespējas celtniecības attīstībā deva čuguna karkasa savienošana ar stiklu celtņu fasādēs. Mājas gan pēc pamatkonstrukcijas, gan fasādēm ar lielajiem logiem, kurus citu no cita atdalīja rūpnīcās izgatavoti tievi balsti, uzskatāmas par Amerikas debesskrāpju prototipiem.

27.4. Ar kādu būvmateriālu daudz eksperimenteja tiltu celtniecība?
Tiltu celtniecībā daudz eksperimenteja ar dzelzi.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −2,48 €
Work pack Nr. 1113647
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register