Ikdienā rakstot gan skolas darbu, gan darbā bieži sastopos ar tādiem vārdiem, pie kuru pareizrakstību un lietojumu ir jāpiedomā. Un tad, ja neko nevar atcerēties no skolā mācītā, tad ir jāmeklē kāda gudra grāmata. Protam, man ir skumji, ka es nezinu pašas dzimto valodu tik labi, lai justos brīvi gan rakstot, gan runājot. Bet nepiedodami ir tas, ka ir tādi cilvēki, kuri saņēmuši mūsu valsts pilsonību, bet nemāk ne rakstīt, ne arī bez kļūdām pateikt vienu teikumu latviešu valodā. Tas ir nepareizi!
2. Leksikas slāņi
Vecvārdi ir samērā seni vārdi, kurus mūsdienās lieto reti vai nelieto nemaz. Vārdi noveco, jo ir beiguši eksistēt to apzīmētie jēdzieniem vai jēdzieni ir saglabājušies, bet to apzīmēšanai radīti jauni vārdi.
Piemēri:
sieks - ,
bāliņš – brālis,
diet – dejot,
kamieši – pleci,
zūdieties – gausties,
jumprava – vecmeita,
pirmā galā – sākumā,
izlīdzināties – salabt,
komijs, bodes zellis – pārdevējs,
ložmetis – ložmetējs,
Jaunvārdi jeb neoloģismi ir tie, kas valodā iesakņojušies samērā nesenā pagātnē. Jaunvārdus darina gan no dzimtās valodas vārdiem, gan no citu valodu cilmes vārdiem.
Piemēri: tagadne, pagātne, nākotne, krava, ceļot, kareivi, dzeja, māksla, kaisle, riets.
Apvidvārdi ir tie, kurus lieto kādā noteiktā apvidū.
Piemēri:
baldriāns – buldurjānis,
rudzupuķe – naktenīca,
pelašķis – peļaste,
mārsils – veca vīra bārdiņa,
dzeltenā kaķpēdiņa – dilumzāle, sausziede ,
ābele – ābelnīca,
āboltiņš – ābiliņš,
kaukt – kvelgt,
sakratīt – sadricināt.
Profesionālismi ir vārdi un vārdu savienojumi, kurus ikdienā lieto galvenokārt tikai vienas specialitātes darbinieki.
Termini ir vārdi vai vārdu savienojumi, kas apzīmē noteiktu zinātnes, tehnikas vai mākslas jēdzienu. Terminiem ir raksturīga nozīmes precizitāte, neatkarība no konteksta, tiem latviešu valodā nav sinonīmu.
Pildot šo uzdevumu, es atklāju daudz ko jaunu sev. Vislielākais pārsteigums man bija jaunvārdi, jo nekad nebūtu iedomājusies, ka tādi vārdi kā tagadne, pagātne, nākotne ir ļoti jauni vāri un ka tiem ir pašiem savs „radītājs”. Un arī par barbarismiem es biju pārsteigta. Daudzus šos vārdus es uzskatīju par vecvārdiem. Katrā ziņā bija ļoti interesanti uzzināt tik daudz jauna par savas valodas veidošanos un arī to kāpēc mani radi tepat Aizkrauklē daudzus priekšmetus dēvē savādāk kā radi Latgalē.…