Augsne ir viens no nozīmīgākajiem dabas resursiem, un kā ekosistēmas komponents ietekmē biomasas producēšanu. Tā kalpo kā filtrs, kas aizsargā pazemes ūdeņus, ūdensteces un ūdenstilpes no ķīmiskā un bioloģiskā piesārņojuma, tomēr pārmērīga mitruma periodos agri pavasarī un rudenī augsne tiek caurskalota, un piesārņojošām vielām ir iespēja nokļūt ūdeņos. Augsne ir teritorijas bioloģiskās daudzveidības noteicēja un saglabātāja.
Augšņu degradācija un lauksaimniecībā izmantojamo zemju aizaugšana ir galvenās lauksaimniecības radītās vides problēmas. Jāatzīmē arī ūdenstilpju piesārņošana no kūtsmēslu krātuvēm, kas neatbilst vides aizsardzības prasībām.
Viena no vidi saudzējošas lauksaimniecības formām ir bioloģiskā lauksaimniecība, kas Latvijas Lauku attīstības plānā ir definēta kā atbalstāma nozare. Latvijā kopumā ar bioloģiskās lauksaimniecības produkcijas ražošanu nodarbojas vairāk nekā 140 saimniecības.
Galvenie produkcijas veidi ir piens, labība, kartupeļi, dārzeņi, kā arī medus un zemenes. Saražotās produkcijas apjomi neapmierina pieprasījumu pēc bioloģiski saražotiem produktiem.…