Molotova – Ribentropa Pakts 1939. gada 23. augustā deva Padomju Savienībai brīvas rokas ieviest cenzūru Baltijas valstīs un savādāk ietekmēt preses attīstību Latvijā.
Viens no pirmajiem Padomju Savienības režīma soļiem bija sākt kontroli pār Latvijas presi un pakārtot to saskaņā ar Padomju Savienības normām.
1940 .gada 17. jūnijā okupēta tiek Latvija. Tajā pašā dienā tika ieņemts radio Rīgas centrā. Tika mainīta raidprogramma un iekļautas pārraides no Krievijas, lekcijas no Staļinisma Konstitūcijas un Komunistu Partijas vēstures. Radās tendence pārpublicēt rakstus, liekot uzsvaru uz PSRS ziņām un Ļeņina runām.
Tiek slēgti vairāki izdevumi jau nākošajā dienā pēc Padomju varas nodibināšanas. Daži laikraksti maina saturu, orientāciju un virzienu. Notiek privāto izdevumu nacionalizācija, visa prese nokļūst valsts pārziņā, un atspoguļo vienu pozīciju. Žurnālisti tiek iepazīstināti ar aktivitātēm Maskavā un katrā PSRS republikā sabiedrību informē par Centrālās partijas orgānu. Komunistu partija sāk spēlēt vadošo lomu visā savienībā. Pieci žurnālisti tiek noteikti par vadošajiem mediju ziņu pārraudzības spēkiem.
Salīdzinot ar 1939. gadu, kad tika izdotas 59 avīzes, tad 1940. g. tika izdotas tikai 20 avīzes un žurnāli.…