Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
  • Lielbritānijas ekonomikas raksturīgās iezīmes un attīstības perspektīvas. Īrijas sekmīgās ekonomiskās attīstības skaidrojums

     

    Summaries, Notes5 Economics

3,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:236647
 
Author:
Evaluation:
Published: 27.02.2009.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Used
Extract

Valsts attīstījās pēc neoliberālas jeb anglosakšu attīstības modeli. Lielbritānijas ekonomikas modelis ir tuvāks ASV ekonomikas modelim un atšķiras no ekonomikas attīstības Eiropas kontinentālajās valstīs.
Neoliberālajo attīstības modeli var raksturot ar to, ka valsts turpināja atbalstīt kapitālisma klasiskās tradīcijas, attīstot savu ekonomiku uz brīvas uzņēmējdarbības principiem. Valsts ekonomika bija balstīta uz privāto uzņēmējdarbību, privātā sektora daļa kopējā IKP sastādīja vairāk kā 80%.1 Privātais sektors nodrošināja vairāk nekā 3/4 no visas nodarbinātības valstī. Lielbritānijas valdības politika nodrošināja vislabvēlīgākos apstākļus uzņēmējdarbības attīstībai.
Pēc Otrā Pasaules kara pie varas atnāca leiboristi. Līdz 80-jiem gadiem bija izveidojusies plaša valsts monopolu sistēma, kas bija leiboristu valsts ekonomiskās attīstības koncepcija. Izveidojušās spēcīgas arodbiedrības, streiki ierobežoja valdības aktivitātes. Augsti ienākumu nodokļi veicināja speciālistu emigrāciju uz ASV, Kanādu.
1979.gadā šī sistēma sašaurinājās, kad pie varas nāca konservatīvo partija ar pirmo sievieti premjerministri Lielbritānijā- Margaretu Tečeri (no 04.05.1979 līdz 28.12.1990).2 Viņas vadīšanas laikā bija izstrādātas liels jauno programmu skaits, tika veiktas reformas sociālajā sfērā un utt.
1980-to gadu beigās veiksmīgu reformu rezultātā Lielbritānijā bija vērojams ekonomikas uzplaukums:
o palielinājās investīcijas;
o attīstījās mazie un vidējie uzņēmumi;
o notika pārorientācija uz pakalpojumu jomas paplašināšanos.
No 1950.g. līdz 1990.g. Lielbritānija skāra 2. ekonomikas krīzes. Pirmā bija kopš 1950-jiem gadiem, kad valsts atrodas stagnācijas periodā, un kuru pārvarēja tikai M. Tečeres valdība. Otrā krīze iestājās 1990-to gadu sākumā – tad valsts IKP apjoms kritās par gandrīz 4%, samazinājās iekšzemes patēriņš, bet noslīdējušais investīciju apjoms vēl 2000.gada sākumā nebija sasniedzis 1990.gada līmeni.

Author's comment
Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −3,98 €
Work pack Nr. 1137869
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register