-
Mājas darbs "Pūļa psiholoģija"
Pēc G. Lebona domām, dzīvīgums var īstenoties pa diviem ceļiem: caur valodu un tēlu. Valoda ir līdzeklis, kas pūļa locekļiem izraisa noturīgas, emocionāli piesātinātas idejas - tēlus. Tādēļ ļoti nozīmīga ir vārdu, kuri var nodrošināt pūļa iedvesmošanu un ietekmēšanu, izvēles problēma. Šo vārdu izvēlē, pēc G. Lebona domām, jāņem vērā, lai to nozīmē būtu asociācijas, kas saista tagadni ar pagātni, vecās attieksmes ar jaunām situācijām, un lai rezonētu vēsturiskā emocionālā atmiņa. Tā, piemēram, publisko uzstāšanos reizēs daudzkārtēja tādu īsu tēlu, ka «Franciju - francūžiem» vai «Visu zemju proletārieši, savienojieties!» lietošana pūli ietekmēs spēcīgāk nekā vēsturiski saturiskā, loģiskā analīze par francūžu dzīvošanu Francijas teritorijā vai proletariāta dzīves grūtībām. (Vorobjovs, 2002)
Atkārtošanās - mehānisms, kas, pēc G. Lebona uzskatiem, ideju - jēdzienu pārvērš darbībā. Atkārtošanās var īstenoties tikai tad, ja izpildīta virkne nosacījumu. Visas teorijas, programmas un doktrīnas jāizklāsta īsā, saprotamā, tēlainā veidā, bet ne kā loģiska, stingra spriedumu virkne. Pūlim nav laika un iespējas izzināt visus argumentus, ciparus, izvērtēt ikvienu «par» un «pret». Vadonis ar pūli tiekas laukumos, ielās, stadionos vai citur - vietās, kur nevienam pūļa loceklim nav iespēju loģiskai, intelektuālai darbībai. Tādēļ ziņām, kas sniegtas pūlim, jābūt elementāri uzskatāmā veidā, bieži un ilgi atkārtojamām. Vienkāršs apalvojums, bez kādiem pierādījumiem un prāta slēdzieniem, ir viens no visdrošākajiem līdzekļiem, kā pūļa dvēselē iedabūt vienu vai otru ideju. Jo vienkāršāks ir apgalvojums, jo lielāku iespaidu tas atstāj uz pūli. (Vorobjovs, 2002) G. Lebons uzsvēra, ka idejas, kas iedvešamas pūlim, var kļūt iedarbīgas, ja tās ietērpj vienkāršā formā, nemitīgi atkārtojot, - tas labāk iedarbojas un zemapziņu. Atkārtojot, ideja tās tik dziļi nogulstas pūļa prātos, ka beidzot tas tās pieņem kā pierādītu patiesību un attiecīgi no tā izriet mūsu darbības. (Lebons, 2002)
…
MĀJAS DARBS „PŪĻA PSIHOLOĢIJA” Studiju kursā „Sociālā psiholoģija” Saturs: pūļa definīcija, pēļa klasifikācija, pīļa vadonis, harizmas definējums,Mehānismi, kuri ietekmē indivīda uzvedību pūlī. Pēc franču zinātnieka, ārsta Gustava Lebona (G. LeBon) pūli psiholoģiskajā izpratnē var definēt, kā cilvēku kopums, kam piemīt vienota psihiskā kopība, nevis kopība, kas ierobežota kaut kādā teritorijā, rāmjos (Vorobjovs, 2002). Lebons uzver, ka pūlis darbojas neapzināti. Jebkurš indivīds pūlī rīkojas tāpat kā citi - neapzināti kopīgi. Līdz ar to apstiprinās fakts, ka ikviens cilvēks pūlī zaudē individuālo kritisko domāšanu un viņam pārsvaru gūst automātiskā domāšana. Pūlis ir impulsīvs, svārstīgs un viegli uztraucams. Impulsi, kuriem pūlis padodas, ir pietiekoši spēcīgi, lai iznīcinātu personīgās intereses. Pūlis nekad nerīkojas ar iepriekšēju nodomu. Pūlis padodas iedvesmojumiem un ir lētticīgs.„Cilvēks pūlī ir nepastāvīgs, neiecietīgs, jo nekad nepacietīs savu domu apstrīdēšanu, pretošanos viņa uzskatiem, tas kļūst mežonīgs un nikns kā primitīvās radības… mostas patvarības, dauzonības, cietsirdības, un arī entuziasma un varonības tieksmes, gluži kā pirmatnējam cilvēkam.”
- Mājas darbs "Pūļa psiholoģija"
- Pūļa psiholoģija
- Pūļa psiholoģija
-
You can quickly add any paper to your favourite. Cool!Iesaites darbs eksperimentālajā psiholoģijā
Summaries, Notes for university3
-
Juridiskā un pārvaldes psiholoģija
Summaries, Notes for university23
-
Pūļa psiholoģija
Summaries, Notes for university4
Evaluated! -
Psiholoģija
Summaries, Notes for university2
-
Sociālā psiholoģija
Summaries, Notes for university61