Ekonomikas teorija ir mācība par to, kādā veidā cilvēki izmanto ierobežotos resursus, lai maksimāli apmierinātu savas vajadzības. Ekonomikas teoriju jāanalizē ar abstraktās domāšanas paņēmieniem. Faktus ir jānovēro, veicot eksperimentus, intervijas, aptaujas, vācot konkrētu faktus, rūpīgi tos atlasot, sistematizējot, analizējot un aprakstot. Tādejādi var nodalīt teorijas izstrādes posmus- novērojumi un faktu vākšana; teorētisko hipotēžu izvirzīšana; teorētiskās koncepcijas izstrāde un beigu beigās pārbaudes veikšana, vai teorētiskā koncepcija atbilst faktiem un vai tā nav loģiski pretrunīga.
Analizējot makroekonomiskās parādības var pielietot dažādus modeļus, taču jāatceras, ka nav tāda modeļa, kas sniegtu atbildes uz visiem jautājumiem. Tomēr modeļa būtībai būtu jāatspoguļo kā eksogēnie mainīgie ietekmē endogenos.1
Kāpēc ekonomikā visu izdevumu summa ir vienāda ar ienākumu summu? Ar ko atšķiras makroekonomisko plūsmu modelis slēgtā ekonomikā un atvērtā ekonomikā?
Lai atbildētu uz pirmo jautāju nepieciešams sīkāk paanalizēt atsevišķas saimnieciskās vienības, kā mājsaimniecību, ražotāju, valdības, finanšu un pasaules saimniecības sektorus. Minētās vienības veido makroekonomisko plūsmu modeli. Šo modeli ietver resursu un naudas plūsma starp minētām vienībām. Tirgus ekonomikā notiek ekvivalentu apmaiņa, un jebkuri izdevumi vieniem nozīmē ieņēmumus citiem. …