Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
5,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:400946
 
Evaluation:
Published: 24.10.2011.
Language: Latvian
Level: College/University
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Revizionisma rašanās strādnieku kustībā
Eduards Bernšteins
(1850-1932)
Pašās XIX gadsimta beigās (1896-1898) izskanēja E. Bernšteina aicinājums pēc marksisma pamatprincipu revīzijas. Bernšteins uzskatīja, ka marksisms ir pārāk materiālistisks, dialektisks un deterministisks, tas pārspīlē ekonomiskās bāzes lomu un nenovērtē ideoloģisko un ētisko faktoru lomu sabiedrības dzīvē. Bernšteins aicināja pārskatīt vairākas Marksa socioloģiskās un sociāli politiskās teorijas pamatnostādnes, piemēram, Marksa tēzi par proletariāta neizbēgamo grimšanu nabadzībā.
Bernšteins pieslējās t.s. "ētiskajam sociālismam" - mēģinājumam papildināt objektīvistiski interpretēto marksismu ar indivīda darbības tikumisko pusi, saskatot tajā nepieciešamu sociālās darbības momentu un meklējot tajā sociālisma pamatojumu. Šajā sakarā Bernšteins uzsvēra nepieciešamību pārskatīt Marksa sociālisma koncepciju.
Markss "Gotas programmas kritikā" (1875) traktēja sociālismu kā sabiedrību, kas ir komunistiskās sabiedrības pirmais posms, likumsakarīgs sabiedrības attīstības rezultāts un ceļš uz to ved caur revolūciju un proletariāta diktatūru (sociālisms kā sabiedrība). Bernšteins, turpretim, saprata sociālismu kā ētisku ideālu, kas, būdams pilnībā nesasniedzams, kalpo par sabiedrības pakāpeniskās pilnveidošanas determinanti (sociālisms kā tendence uz sabiedrības humanizāciju). Līdz ar to Bernšteins nostājās uz reformisma pozīcijām, uzsverot kapitālistiskās sabiedrības pakāpeniskās reformas priekšrocības salīdzinājumā ar marksismam tradicionālo revolucionāro katastrofismu.…

Work pack:
GREAT DEAL buying in a pack your savings −5,48 €
Work pack Nr. 1246131
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register