Veselība ir viena no cilvēka pamattiesībām, tā ir dzīves kvalitātes, personīgās un ģimenes labklājības pamats.
Pacients raugās uz māsu kā uz informācijas ,,vārtu vērēju’’.
Veselību ietekmējošie faktori:
1. Fizikālie, ķīmiskie, bioloģiskie un psihosociālie;
2. Ar dzīvesveidu un paradumiem saistītie riska faktori, piem. Smēķēšana, alkohola, narkotiku un psihotropo vielu lietošana, nesabalansēts uzturs un nedroša seksuālā uzvedība;
3. Riska apstākļi, īpaši sociālā un ekonomiskā nevienlīdzība, ilgstošs bezdarbs, nabadzība un sociālā izolētība, kas būtiski ietekmē dzīvesveidu un paradumus.
Šāds plašs veselību ietekmējošs faktoru spektrs nosaka kompleksu pasākumu nepieciešamību visā sabiedrībā, sākot no katra indivīda līdz pat valdībai, lai tādējādi saglabātu un uzlabotu sabiedrības veselību.
Sabiedrības veselība aptver higiēniskās un epidemioloģiskās uzraudzības, veselības veicināšanas, pārtikas drošuma un vides riska faktoru uzraudzības jautājumus.
Sabiedrības veselību būtiski ietekmē produkti, procesi un pakalpojumi, kurus izmanto iedzīvotāji. Tiem jābūt pēc iespējas nekaitīgiem un drošiem.
Lai saglabātu sabiedrības veselību, jāizstrādā pasākumu infekcijas slimību izplatīšanās ierobežošanai, apkarošanai un jānovērš to izcelšanās iespējas.
Nopietni jāsagatavo un jārealizē iedzīvotāju vakcinācija, bērnu un mazturīgo iedzīvotāju vakcināciju no valsts līdzekļiem.
Galvenais, kas raksturo vides faktoru nekaitīgo ietekmi uz cilvēku dzīvību un veselību, ir ūdens, augsnes un gaisa piesārņojums, nekvalitatīva pārtika. Tam jāpievērš pastiprināta uzmanība.
Iedzīvotāji jāizglīto, jāizvērš plašs profilakses darbs par veselības saglabāšanas iespējām un nepieciešamību: atkarības vielu kaitīgumu (narkotikas, alkohols, smēķēšana). Seksuālās izglītības uzlabošana, garīgās veselības, mātes un bērna veselības veicināšana.
…