Mātes piens – zāles pret vēzi?
Ilgsošā laika periodā (20 g.) veikti pētījumi liecina, ka sievietes, kuras savus mazuļus zīdījušas ilgāk par pusgadu, retāk saslimst ar krūts un/vai olnīcu vēzi. Kopš 2000. gada zinātnieki cenšas izstrādāt vēža un infekcijas slimību terapiju, kas būtu balstīta uz mātes pienā esošajām olbaltumvielām, tātad – cenšas radīt medikamentus, kuru sastāvā būtu mātes piena olbaltumvielas. To, ka mātes piena olbaltumvielas spēj cīnīties ar vēža šūnām, zinātnieki atklāja nejauši. Viņi uzpilināja no mātes piena iegūtu ekstraktu uz pirmsvēža veidojuma – papilomas. Tikai sakritības dēļ vēža barotnei, kas tika izmantota šajā eksperimentā, bija zems pH līmenis – tāds, kāds tas ir zīdaiņa kuņģī. Mātes piena olbaltumvielas spēja tikt galā ar vēža šūnām!
Tā zinātnieki nonāca pie secinājuma, ka mātes pienā esošās olbaltumvielas, nokļūstot zīdaiņa kuņģī, veido šūnas, kuru uzdevums ir cīnīties ar vēža šūnām. Kāpēc tas ir tik svarīgi? Zīdainītis pirmajā dzīves gadā ļoti ātri aug, un šajā laikā šūnas arī ļoti strauji dalās. Taču strauja šūnu dalīšanās saistīta ar ļaundabīga audzēja draudiem. Lai tā nenotiktu, daba izstrādājusi aizsargmehānismu – mammas pienu.
2008. gadā zinātnieki sāka darbu pie trim dažādiem uz mātes piena olbaltumvielu bāzes balstītu pretvēža preparātu klīniskajiem pētījumiem.
…