19. gadsimta preses attīstība Vācijā iezīmēja tiekšanās pēc vārda brīvības arī drukātajos medijos. Tātad pēc preses brīvības. Pēc konspektam piedāvātā materiāla autores domām Vācijā pastāveja vairāki preses attīstības ceļi. Pirmkārt, vienlaicīgi attīstījās gan oficiālā, gan brīvā prese.
Otrkārt, 19.gadsimta Vācijā tika runāts par viedokļu brīvību, nevis informācijas brīvību, kas ir divas dažādas lietas. Tā nebija nejauši pieļauta kļūda, jo tā laika liberāļi bija gana gudri, lai nojaustu, ka informācijas brīvība būtu pirmais priekšnosacījums, kas veicinātu tautas diskusijas. Pēc tā laika politiķu domām lielākā daļa iedzīvotāju nebija spējīgi spriest un novērtēt politiskos procesus valstī. Precīzāk gan būtu teikt, ka varas kalpi paši to nevēlējās.
Treškārt, preses attīstībā pēc 1848.gada Vācijas valdības spēja atzīt un pieņemt politiski iespaidojošas publiskās sfēras rašanos.
Ikviens no šiem attīstības ceļiem, kas noritējuši paralēli ir netiešā veidā ietekmējuši arī cits cita tālāku attīstību. Sasniedzot stāvokli, kad daļu iedzīvotāju (te laikam domāts to, kas bija spējīga politiski iespaidot procesus) atzina par kompetentiem vērtēt politiskās norises valsts līmenī, sākās dinamiska komunikācija starp presi un valdību.…