Dusmas un trauksme
„Ar motivāciju īpaši cieša saistība ir tādām emocijām kā dusmām un trauksmei. Trauksme rodas, kad ceļš uz mērķi ir neskaidrs, grūts vai draudošs. Smaga trauksme var traucēt ikdienas dzīves norises tik lielā mērā, ka tiekties pēc mērķa kļūst neiespējami un ieteicama ārstēšana.
Dusmas rodas, ja ceļā uz mērķi ir šķēršļi, kas var izraisīt frustrāciju un agresīvu izturēšanos. Dusmas ir emocionāla reakcija, kas rodas, kad vainu par personīgo negatīvo pieredzi piedēvējam citiem un sākam uzskatīt, ka apkārtējie cilvēki izturas netaisnīgi un liek mums ceļā šķieršļus.
Trauksme ir ģeneralizēts sasprindzinājuma, bažu vai baiļu stāvoklis, kas nav saistīts ne ar vienu konkrētu stimulu vai objektu. Trauksmes reakcija, jādomā, veidojusies tādēļ, lai palīdzētu cilvēkiem pārvarēt briesmas. Trauksme mēdz rasties tad, kad domājam, ka varētu rasties kāds kaitējošs vai draudīgs stimuls. Ja šāds stimuls apkārtējā realitātē nepastāv, trauksmi mēdz apzīmēt par brīvi plūstošu jeb difūzu trauksmi.
Bailes ir emocijas, ko izraisa kāds noteikts, draudīgs stimuls pašreizējā realitātē.” (Borns, Ruso, Psiholoģija, Raka, 2000, lpp.
Emocijas atspoguļo mūsu iekšējo stāvokli. Tas var teikt ir mūsu pārdzīvojumu un laimīgo brīžu spogulis. Emocijas ir cieši saistītas ar motivāciju, un arī otrādāk motivācija ir cieši saistīta ar emocijām.
…