Lai spētu analizēt un salīdzināt multikulturālismu Lielbritānijā, ASV, Kanādā un Francijā ir jāsaprot, kas ir multikulturālisms un ko tas sevī ietver.
Bieži vien tik atzīts, ka indivīdam var būt vairāk par vienu kultūras identitāti. Vismaz divu valodu vai vairāku kultūru zināšanas paver daudz plašākas iespējas šiem cilvēkiem. Multikulturālisma iezīmes ir plurālisms, noraida aizspriedumus un rasismu, ir pretējs asimilācijai.1 Multikulturālisma sabiedrībā nav pieļaujams rasisms un etnocentrisms. Savukārt asimilācijas tendenču vietā ir jāveicina sabiedrības integrācija un plurālisms, lai katrs spētu pielāgoties tiem valsts iedzīvotājiem, kurā citas kultūras pārstāvis ir izvēlējies dzīvot. Multikulturālisma galvenajai idejai ir jābūt balstītai uz faktu, ka starp vairākām tautībām, kultūrām, kas dzīvo vienā valstī, ir jābūt saglabātam līdzsvaram un nevienu no kultūrām nedrīkst apspiest, kā arī jābūt rastiem labvēlīgiem apstākļiem atšķirīgas kultūras attīstībā. Pie multikulturālās sabiedrības pieskaita, neskaitot pamatiedzīvotājus, ne tikai imigrantus, bet arī nacionālās minoritātes. Par kultūras atšķirībām var uzskatīt tieši reliģiju, valodu, tradīcijas. Pilnvērtīgai multikulturālisma funkcionēšanai ir jābūt ievērotām arī minoritāšu tiesībām: tām ir kopējas iezīmes ar vispārīgām citu nacionālo pilsoņu tiesībām, kā arī tiek adoptētas un atzītas atšķirīgas etnokultūrālas grupas identitātes un vajadzības.2
Svarīgi ir arī uzzināt, cik multikulturālas sabiedrība ir ASV, Francijā, Kanādā un Lielbritānijā.
Iedzīvotāji ASV – 2% indiāņi, 69% amerikāņu, kuriem ir eiropeiska izcelsme, 13% ir afroamerikāņi, 12% amerikāņu ar Latīņamerikas izcelsmi, 4% ir nākuši no Āzijas. Savukārt būtībā iedzīvotāji netiek izdalīti pēc etniskās piederības kādai noteiktai grupai.
Iedzīvotāji Francijā – līdzīgi kā ASV Francijā neizdala cilvēku piederību pie etniskās grupas. …