Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
5,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:312891
 
Evaluation:
Published: 17.05.2004.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Oksīdi – skābekļa savienojumi ar elementiem, kam ir mazākā elektronegativitāte. Oksīdi ir plaši izplatīti dabā (H2 O, SiO2, Fe2O3). Oksīdi ir cietas (CuO, HgO), šķidras (H2O) vai gāzveida vielas (SO2, CO2). Pēc ķīm. īpašībām oksīdus iedala sāļus veidojošos un sāļus neveidojošos oksīdus (CO, NO, H2O). Sāļus veidojošie oksīdi var būt bāziski, skābi un amfotēriski. Skābju īpašības pastiprinās līdz ar elem. oksīd. pakāpi, piem., CrO ir bāzisks, Cr2O3 – amfotērisks, CrO3 – skābs oksīds. Bāziskie oksīdi ir metālu oksīdi (CaO, FeO), kas reaģē ar skābēm un skābajiem oksīdiem. Skābie oksīdi ir nemetālu (SO3, Cl2O7, CO2) un metālu oksīdi(CrO3, Mn2O7, TiO2) ar augstu oksidē. pakāpi; reaģē ar bāzēm un bāziskajiem oksīdiem. Amfotēriskie oksīdi (Al2O3, ZnO) veido hidroksīdus, kam piemīt gan skābju īpašības. Rūpnīcā oksīdus iegūst sadalot sāls hidroksīdus. Izmanto būvmateriālu, porcelāna, ugunsizturīgu materiālu raž., mat. iegūšanā kodoltehnikā. Nemetālu oksīdus izmanto H2SO4, H3PO4 u. c. skābju ražošanā.

Par oksīdiem sauc vielas, kas sastāv no diviem elementiem, no kuriem viens ir skābeklis.
Oksīdus veido gandrīz visi ķīmiskie elementi.
Oksīdu nosaukumi. Ja elements viedo vairākus oksīdus, tad to nosaukumos ar romiešu ciparu uzrāda elementa oksidēšanas pakāpi, ko raksta iekavās tūlīt aiz elementa nosaukuma, piemēram, FeO – dzelzs (II) oksīds, SO3 - sēra (VI) oksīds, Cl2O7 – hlora (VII) oksīds, Fe2O3 – dzelzs (III) oksīds, SO2 - sēra (IV) oksīds. Izplatītākajiem oksīdiem pieļaujams lietot nosaukumu << oksīds>> kopā ar skaitļa vārdu, kas norāda skābekļa atomu skaitu uz vienu elementa atomu, piemēram, SO2 – sēra dioksīds, SO3 – sēra trioksīds, CO2 – oglekļa dioksīds, PbO2 – svina dioksīds, NO – slāpekļa monooksīds, NO2- slāpekļa dioksīds.

Īpašu grupu elementu savienojumos ar skābekli viedo peroksīdi. Parasti tos uzskata par ūdeņraža peroksīda H2O2 sāļiem. Ūdeņraža peroksīdam H2O2 piemīt vājas skābes īpašības. Peroksīdos skābekļa atomi ķīmiski saistīti ne tikai ar citu elementu atomiem, bet arī savā starpā (veido tā saucamo peroksīdgrupu – O – O - ). Tā, piemēram, nātrija peroksīda Na2O2 uzbūvi grafiski attēlo šādi: Na – O – O – Na.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register