4.Kāda ir komplekso minerālmēslu klasifikācija, nosauciet un aprakstiet?( 20 p.)
Kompleksie minrālmēsli satur visvairāk galvenos augu barības elementus, un tos iedala 3 grupās: saliktos, kombinētos un jauktos minerālmēslos.
Saliktajos minerālmēslos barības elementi atrodas vienā ķimiskajā savienojumā, un šiem minerālmēsliem ir viena ķīmiskā formula. Piemēram, tādi ir kālija nitrāts KNO3, amofoss NH4H2PO4 u.c.
Kombinētajos minerālmēslos galvenie barības elementi atrodas vairākos ķīmiskajos savienojumos, un tos nevar uzrakstīt ar vienu ķīmisko formulu, bet gan ar vairākām. Šādi minerālmēsli ir nitrofoska, kristalīns u.c.
Jauktos minerālmēslus iegūst, mehāniski sajaucot vairākus vienkāršos minerālmēslus sējas dienā vai nedaudz ātrāk.
Latvijā plašāk lietotie saliktie minerālmēsli ir:
Amofoss NH4H2PO4 atkarībā no marks “A” vai “B” satur attiecīgi 12% un 11% slāpekli un 52% un 44% fosfora. Amofoss parasti ir granulētā veidā, maz higroskopisks. Augi labi izmanto amofosā esošos barības elementus, lietojams visu kultūraugu mēslošanai gan pamatmēslojumā, gan arī sējas rindu mēslojumā. Amofosu ieteicams lietot laukos ar mazu fosfora saturu vai arī, ja to iestrādā rezervē, taču augsnes reakcija paskābinās.
Diamofoss (NH4)2HPO4 satur 18% slāpekļa un 46% fosfora. Izmantošana līdzīga amofosam.
Kālija nitrāts KNO3 (kālija salpetris) ir balta, kristāliska viela, kas labi šķīst karstā ūdenī. Kālija nitrāta šķīdība ūdenī ir ļoti stipri atkarīga no temperatūras.
Kombinētie minerālmēsli ir:
Nitrofoska ir trīskomponentu kompleksais mēslojums, satur 11% slāpekļa, 10% fosfora un 11% kālija, lieto pamatmēslojumā, vai arī vienlaicīgi ar sējas kultūrām, dažādiem kultūraugiem un visās augsnēs.
…