Ekonomika ir atvērta sistēma. Mūsdienās katras valsts ekonomika ir nesaraujami saistīta ar citu valstu saimniecisko dzīvi. Ekonomisko attiecību kopumu, kas veidojas valstu starpā, sauc par starptautisko ekonomisko attiecību sistēmu. Tā iekļauj sevī preču, pakalpojumu(informācija, apdrošināšana, tūrisms, konsultācijas, pārvadājumi, u.tml.) un kapitāla eksportu un importu, starptautiskās valūtas attiecības, kā arī darbaspēka kustību no vienas valsts uz otru. Ar starptautisko tirdzniecību saistīti divi galvenie jēdzieni:
eksports-iekšzemē saražoto preču un pakalpojumu realizācija patērētājiem ārvalstīs;
imports- ārzemnieku darba produktu, preču un pakalpojumu patēriņš neatkarīgi no tā, kur tie ražoti – ārzemēs vai Latvijā. Importu var skaidrot arī šādi – Latvijas mājsaimniecību, uzņēmumu, valdības u.c. izdevumi par ārzemēs ražotām precēm un pakalpojumiem.
Papildus eksports un ārējās investīcijas ietekmē ražošanas un nodarbinātības līmeņa paaugstināšanos. Importa palielināšanās vai eksporta samazināšanās izsauc ražošanas apjoma un nodarbinātības līmeņa krišanos. Tīrā eksporta apjoma izmaiņas ( starpība starp valsts eksporta un importa apjomu) daudzpusīgi iespaido nacionālā ienākuma līmeni, kā arī izmaiņas valsts iekšējo izdevumu apjomā (ienākuma līmeni, nodarbinātību, cenu svārstības).…