Pievienotās vērtības nodoklis ir viens no pasaulē visizplatītākajiem netiešiem nodokļiem .
Par pievienotās vērtības aplikšanas objektu kalpo ienākuma summa no preču, produkcijas realizācijas un pakalpojumu sniegšanas. Šī nodokļa summa vienmēr iekļaujas preces, produkcijas un pakalpojuma pārdošanas cenā. Nodokļa likmes nosakāmas (procentos) no apgrozījuma vai ienākuma summas pirms nodokļu aplikšanas, minēto summu parasti sauc par neto ienākuma summu.
Pievienotās vērtības nodokļa likme nav nemainīga. Mūsu valstī sākotnēji, kad bija spēkā apgrozījuma nodoklis, nodokļa likme bija 6 un 12 procenti, kā arī pastāvīga nodokļu papildu likme atsevišķām republikas pilsētām.Pēc tam nodokļa likme tika izlīdzināta un pacelta līdz 18 procentiem. Pašlaik kad darbojas pievienotās vērtības nodoklis, šī nodokļa likme saglabāta 18 procentu apmērā. 0 procentu nodokļu likme tiek piemērota eksporta piegādēm, starptautiskajam transportam un ar eksporta preču piegādi saistītiem pakalpojumiem.
Ārēji par pievienotās vērtības nodokļa aplikšanas nodokļa objektu kalpo ienākuma summa no preču, produkcijas realizācijas un pakalpojumu sniegšanas. Patiesībā pievienotās vērtības nodokļa aplikšanas objekts ir vērtības summa, kas tiek pievienota pārdodamo preču, produkcijas un sniedzamo pakalpojumu vērtībai. Tas izriet no likuma nosaukuma.
Budžetā iemaksājamā pievienotās vērtības nodokļa aprēķinam tiek izmantota netiešā aprēķināšanas jeb ieskaites metode kontos. Šeit budžetā iemaksājamā summa ir starpība starp nodokļa summu, kas saņemta no realizācijas vai pakalpojumu sniegšanas ienākuma, un nodokļu summu kas nomaksāta, apmaksājot ar minētā ienākuma saņemšanu saistītās izmaksas.
Ārēji pievienotās vērtības nodokļa aplikšanas subjekts ir preču gatavās produkcijas vai pakalpojumu pārdevējs, bet patiesībā nodokļu maksātājs ir fiziska persona (pircējs) - visu preču un pakalpojumu galīgais patērētājs. Pārdevējs šeit būtībā uzstājas kā nodokļa iekasētājs no fiziskajām personām- pircējiem valsts labā, jo to viņš pēc tam atdod budžetam.Taču budžetā preču, produkcijas vai pakalpojumu pārdevējs pārskaita nevis visu pārdošanā ieņemtā nodokļa summu, bet gan tikai tās daļu, kas nosakāma kā starpība starp nodokļa summu, kas saņemta no pircēja, un nodokļu summu, kas nomaksāta, iegādājoties nepieciešamās preces un pakalpojumus.
Kursa darba mērķis bija iepazīties ar pievienotās vērtības nodokli un PVN audita procesa norisi un konstatēt vai saskaņā ar spēkā esošiem likumdošanas aktiem:
1)piemērotie pievienotās vērtības nodokļa atvieglojumi atbilst likumam;
2)izrakstītajos maksājumu rēķinos pievienotās vērtības nodoklis ir uzrādīts atsevišķā rindā;
3)uzņēmums, kas atbrīvots no pievienotās vērtības nodokļa samaksas, nepārsniedz neapliekamo apgrozījumu;
4)pievienotās vērtības nodoklis noteiktajā laikā ir aprēķināts un iemaksāts budžetā.…