Gatavojot pētījuma dizainu, reizēm viens no sarežģītajiem uzdevumiem, ir atrast cēloņu un seku sakarības – iemeslus kāpēc īstenojas noteiktas uzvedības formas. Šo sakarību meklējumi balstās uz pieņēmumu, ka pastāv determinisms . Vēl jāpiezīmē, ka tiek pieņemts, ka sakarības ir drīzāk probabiliskas , nekā absolūtas. Tas nozīmē, ka tiek izteikti pieņēmumi par kādas noteiktas sakarības, rīcības iespējamību kādā noteiktā cilvēku kopumā, jo nav iespējams paredzēt katra indivīda rīcību.
Lai demonstrētu, ka pastāv cēloņu un seku sakarības starp kādām parādībām, ir jāizpildās šādiem nosacījumiem:
1. Starp atkarīgajiem un neatkarīgajiem mainīgajiem pastāv statistiska sakarība.
2. Neatkarīgais mainīgais izpildās pirms atkarīgā.
3. Sakarība starp mainīgajiem nedrīkst būt neīsta. Tas nozīmē, ka attiecības starp diviem mainīgajiem saglabājas tādas pašas kā iepriekš arī tad, kad vērā tiek ņemti citi mainīgie jeb ietekmējošie faktori.
Iesaistot pētījumā sakarības, ir jāpieņem vēl viens lēmums – vai tiks veikt correlational research, kad caur statistikas analīzi tiek pierādītas sistemātiskas sakarības starp mainīgajiem, vai arī tiks veikts experimental research, kurš, atšķirībā no iepriekšējā, ir apjomīgāks, tāpēc prasa ieguldīt lielākus resursus tā īstenošanai, taču spēj izpildīt arī otro sakarību nosacījumu.
…