Elektronisko tabulu pamat pielietojums ir aprēķini un programma MS Excel nav izņēmums. Aprēķinos var piedalīties šūnas un šūnu apgabali. Aprēķini tiek ierakstīti tajā šūnā kurā ir nepieciešams aprēķinu rezultāts. Aprēķinu vienmēr sāk ar simbolu '=' (vienādības zīme), piemēram: =A5+C7. Jebkuros aritmētiskos aprēķinos var izmantot elementārās aritmētiskās darbības:
+ - saskaitīšana, piemēram: =D6+G6+0.5;
-- atņemšana, piemēram: =H6-A6;
* - reizināšana, piemēram: =A5*10;
/ - dalīšana, piemēram: =D5/G5;
^ - kāpināšana, piemēram: =A7^3;
% - procentu rēķināšana, piemēram: =D8*5%.
Izmantojot elementārās operācijas var veidot pietiekami garas un sarežģītas izteiksmes, piemēram: =A6+G6/C3+H6/C4. Pierakstot aprēķinus ir jāatceras aritmētisko operāciju prioritātes. Augstākā prioritāte ir kāpināšanai, tad reizināšanai un dalīšanai un beidzot saskaitīšanai un atņemšanai. Lai pašiem noteikt aprēķinu secību ir jālieto apaļās iekavas '(' un ')'. Piemēram, ja šūnas satur sekojošos skaitļus:
A6 = 100;
B6 = 10;
C6 = 5.
Ja kādā šūnā ieraksta formulu: =A6+B6/C6, tad rezultāts būs: =100+10/5=102.
Bet, ja šūnā ieraksta formulu ar atdalošām iekavām: =(A6+B6)/C6, tad rezultāts būs savādāks: =(100+10)/5=110/5=22.
Secinājums: iekavas palielina aprēķinu prioritāti, jeb aprēķinu secību.
Funkciju izmantošana aprēķinos
Atgriežoties pie mūsu piemēra, sāksim ar vidējās cenas aprēķinu Vidzemes tirgū. Vidējo cenu var aprēķināt arī klasiskajā veidā, sasummējot visas cenas pa pieciem mēnešiem un izdalot šo skaitli ar mēnešu skaitu. Šādā veidā veiktie aprēķini varētu izskatīties sekojoši: =(C4+D4+E4+F4+G4)/5. Bet rīkojoties šādā veidā ir iespēja kļūdīties pierakstot formulu un šūnu skaits aprēķinos var būt arī ļoti liels, tāpēc šoreiz izmantosim gatavu MS Excel funkciju, kura rēķinās vidējo vērtību.…