Tēlu izveidē “Indulis un Ārija” atšķiras no saulgriežu pasakas “Zelta zirgs” un lugas “Uguns un nakts”. Saulgriežu pasakā “Zelta zirgs” un “Uguns un nakts” darbojas vai nu tikai tēli- simboli, vai tēli ar simbolu raksturu, turpretī drāmā “Indulis un Ārija” tēli vispirms ir psihologiski pamatoti cilvēki. Rainis pirmo reizi tik plaši pievēršas psixologiskajam raksturojumam, pierādīdams, ka viņš ir izcils cilvēka dvēseles un dzīves pazinējs “Induļa un Ārijas” tēlu attieksmi iespējams analizēt kā dzīvu raksturu attiecības.
“Indulī un Ārijā” Rainis personas sadalīja grupās pēc tautības principa, tur darbojas kūri, leiši un vācieši. Tāds sadalījums ir skaidrs un izaug no pašas drāmas būtības, jo tās konkrēti saistās ar tautu naidu vai draudzīgu saprašanos.
Traģēdijas centrā izvirzīti divi tēli – vāciete Ārija un kuršu virsaitis Indulis – divu naidīgu tautu pārstāvji. Varoņu tautība Rainim ir šoreiz svarīgi, jo tā saistās ar lugas konflikta būtību.
Āriju Rainis apvēltījis ar lielu sievišķīgu skaistumu , līdzi kara ceļos klaiņopdama, viņa apguvusi cīņas mākslu un nebaidās stāties pretim vīrietim. Ārija ir bruņiniece šī vārda tiešajā nozīmē. Indulis – bruņinieks pēc savas dziļākās būtības.…