Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
1,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:317761
 
Author:
Evaluation:
Published: 26.04.2010.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Romānika visvairāk izpaudās arhitektūrā, īpaši piļu un sakrālajā arhitektūrā. Stila aizsākumi meklējami jau 10. gs. uzceltajās baznīcās. Kā pirmā romānikas arhitektūras stila priekštece vija Sv. Kiriaka baznīca Gernrodes sieviešu klosterī. Viens no šīs celtniecības izcilākajiem paraugiem – Klinī klostera trešā baznīca, kas tika pabeigta ap 1118. gadu. Tā bija viena no lielākajām baznīcām visā Eiropā un kļuva par klasisku paraugu, kam tiecās sekot tālaika arhitektūra.
Mūki vienlaikus bija gan celtnieki, gan tēlnieki, kas klejoja no vienas vietas uz otru, izpildot dažādus pieprasījumus. Kā celtniecības materiālu izmantoja vietējo akmeni, ko apstrādāja dažādi meistari, tāpēc šajā mākslā grūti atrast divus vienādas arhitektūras detaļas.
Arhitektūrai raksturīgs simetriskums un regulāru ģeometrisko formu izmantojums. Lai celtnes izturētu velvju radīto sānspiedienu, tika veidotas biezas sienas ar nelieliem logiem. Griestu pārseguma veidošanai izmantoja cilindriskās, vēlāk krusta, velves un pusapļa arkas. Pilis un baznīcas tika veidotas līdzīgas cietokšņiem, to centrālie elementi parasti bija torņi, īpaši donžons - liels, brīvi stāvošs tornis. Baznīcu arhitektūras pamatā bieži bija kristiešu krusta forma, tika celtas trīs vai piecu jomu bazilikas ar vienu vai diviem šķērsjomiem jeb transeptiem. Baznīcu austrumdaļā veidoja pusapaļas apsīdas. Centrālo jomu no sānu jomiem nodalīja ar arkādēm, kuras balstīja kolonnas vai pilastri. Klosteru baznīcās sāka veidot krustejas - arkāžu galeriju ieskautu baznīcas pagalmu.…

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register