Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
2,49 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:519967
 
Evaluation:
Published: 25.02.2013.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: 5 units
References: Not used
Table of contents
Nr. Chapter  Page.
1.  TAUTAS RAKSTNIEKS NO ĒRĢĻIEM    3
2.  BLAUMANIS UN LIELĀ LITERATŪRA 19.GADSIMTA BEIGĀS    5
3.  LATVIEŠU DRĀMAS IZCILĀ PERSONĪBA    7
  LITERATŪRAS SARAKSTS    9
Extract

Blaumnis bija moralizētājs un didaktiķis, un tomēr dažā 19. Gs rakstītajā darbā kaut apslēpti, tomēr pavīd pa tādam kā pamācības pavedienam. Tautas lugā „Ļaunais gars” Blaumanis parāda, kāds ļauns spēks seko līdzi mantai un mantas varai, bēdu lugā „pazudušais dēls” viņš izmanto Bībeles līdzību par noklīdušo avi, drāmā „Potivara nams” tēlo aklas kaislības radīto postu, bet „Trīnes grēkos” pasmejas par tenkotājas Trīnes izdarībām, it kā nemanāmi pakrata ar pirkstu un nosaka: „Tenkot nu gan nav labi” [2].
20. gadsimta rakstītajos skatuvei veltītajos darbos dramatiskā konstrukcija atvirzās vēl tālākā plānā un kļūst tikpat kā nemanāma, bet priekšplānā nostājas it kā pavisam vienkāršs redzējums – pati dzīves īstenība, ne meklēts, ne sadomāts konflikts, bet ikdienā sastopama situācija. Lugu uzbūves ziņā Blaumanis paliek meklētājs, un neviens no 20. Gs sarakstītajiem dramatiskajiem darbiem neatgādina iepriekšējo. Vienīgā joku luga ir „No saldenās pudeles”, taču tā radikāli atšķiras no ierastā joku lugas žanra. „Indrāni” ir drāma, „Skroderdienas silmačos” – sadzīves skati, viens no 20 gadsimta izcilākajiem dramatiskajiem darbiem, kas dzīvo pāri laikam un droši kāpj pāri gadsimtu robežām. „Ugunī” – skatu luga, „Sestdienas vakars’ – drāma [2].
Blaumanis savām 20. Gadsimta rakstītajām lugām pierāda, cik daudz dramatisma ir visvienkāršākajā sadzīves situācijā: nav jāizdomā drāmas un konflikti, komiskas un jautras situācijas, visu to piedāvā dzīve. Tikai jāprot vērot un saskatīt būtisko. Blaumanis šī prasme saskatīt ārkārtējo ikdienišķajā piemita visaugstākajā mērā [2].
Grūti iedomāties, ka Blaumanis būtu apzināti un ilgstoši studējis sava laika Eiropas drāmas pieredzi, viņš vienkārši dzīvoja tajā laikā, arī viņu veidoja jaunā gadsimta sākums, jo viņš bija viens no Eiropas cilvēkiem – Eiropas dramaturgiem. Pavisam pārsteidzoša ir dzīves procesu tēlojuma radniecība Blaumaņa drāmā „Indrāni” un Čehova lugā „ķiršu dārzs”, taču tās radās vienlaikus, un par kaut kāda veida ietekmēm te nevar būt ne runas – tas gluži vienkārši ir piemērs, kā pats laikmets virza radošas personības [2].

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register