Add Papers Marked0
Paper checked off!

Marked works

Viewed0

Viewed works

Shopping Cart0
Paper added to shopping cart!

Shopping Cart

Register Now

internet library
Atlants.lv library
FAQ
0,99 € Add to cart
Add to Wish List
Want cheaper?
ID number:568522
 
Author:
Evaluation:
Published: 10.01.2005.
Language: Latvian
Level: Secondary school
Literature: n/a
References: Not used
Extract

Rundāles pils vēsture aizsākās 1735. gada 26. jūnijā, kad Rundāli no Grothusu dzimtas nopirka grāfs Ernsts Johans Bīrons. Viņa vārds iegājis ne tikai Latvijas, bet arī Eiropas vēsturē, tas nesaraujami saistīts ar visu Krievijas ķeizarienes Annas Joanovnas valdīšanas laiku (1730 – 1740). Bīrons dzima nabadzīgā muižnieka ģimenē, tādēļ savu karjeru Jelgavā veidojis no pašiem pamatiem pats. Anna Joanovna tur dzīvoja kā hercoga Frīdriha Vilhelma atraitne. Vēlāk Anna kāpa Krievijas tronī, līdz ar to viņa Bīronam 1730. gadā piešķīra grāfa titulu un ķeizarienes virskambarkunga amatu. Taču pats Ernsts Johans Bīrons apsvēra vēl tālejošākus plānus – kļūt par Kurzemes hercogu, jo tronim vajadzēja atbrīvoties pēc pēdējā Ketleru dzimtas pārstāvja – hercoga Ferdinanda nāves. Arī Polijas karalis – formālais Kurzemes hercogistes lēņu kungs Augusts III atbalstīja Bīronu. Bet Kurzemes muižniecību atbalstu nodrošināja solījumi un nauda.
Pēc hercoga Ferdinanda nāves 1737. gada maijā Kurzemes muižnieku konferencē par jauno Kurzemes hercogu tika ievēlēts Ernsts Johans Bīrons.
Kaut gan par hercogu Ernsts Johans tika ievēlēts 1737. gadā, gaidot šo notikumu, būvdarbi Rundālē tika iesākti jau daudz agrāk. Rundāles pils arhitekts Rastrelli pirmo reizi Rundālē ieradās jau 1735. gada augustā. Rundālei bija jākļūst par hercoga vasaras rezidenci. Arhitekts Rastrelli 1716. gadā kopā ar tēvu no Francijas ieradās Krievijā, būdams vēl pusaudzis Rastrelli, patiecoties savam talantam un ieceru vērienam, strauji virzījās pa karjeras kāpnēm, izvirzoties Pēterburgas celtniecības elites priekšgalā. Bīrona piedāvājums Rastrelli pārsteidza brīdī, kad viņš bija nodarbināts pie ķeizarienes galvenās rezidences – ziemas pils izbūves Pēterburgā.
Rundāles pils būvniecībā Rastrelli bija jāsastopas ar pilnīgi visām iespējamām grūtībām un sarežģījumiem, jo nebija ne strādnieku, ne būvmateriālu, ne ceļu. Pils tika uzcelta pateicoties tikai Rastrelli izcilajām organizatora spējām. Rastrelli, darbojoties gandrīz vienpersoniski, spēja panākt visu, kas nepieciešams tik lielas būves celtniecībai. Pils celtniecības vajadzībām Rundālē tika uzbūvēti 12 ķieģeļu cepļi, turpat tapa arī kaļķu cepļi, bet par būvbaļķu un malkas piegādi Rastrelli noslēdza līgumus ar vietējām muižniecībām.

Author's comment
Load more similar papers

Atlants

Choose Authorization Method

Email & Password

Email & Password

Wrong e-mail adress or password!
Log In

Forgot your password?

Draugiem.pase
Facebook

Not registered yet?

Register and redeem free papers!

To receive free papers from Atlants.com it is necessary to register. It's quick and will only take a few seconds.

If you have already registered, simply to access the free content.

Cancel Register