Salīdzinošajai politikai nav monopoltiesību uz salīdzinošo metodi. Salīdzinājums ir pamats jebkuras sistemātiskas zinību nozares. Eksaktajās zinātnēs salīdzinājumus var veikt laboratorijā rūpīgi kontrolētos apstākļos. Salīdzinošajā politikā šādi precīzi eksperimenti ir reti realizējami. Raksturīga salīdzinošās politiskas iezīme ir tās koncentrēšanās uz salīdzinošās darbībām pāri valstu robežām. Vairums salīdzinājumu tiek veikti starp valstīm ar līdzīgām politiskajām struktūrām (piemēram, Baltijas valstis). Politikas pētīšanai tieši salīdzinošā veidā ir vairākas priekšrocības:
1.Uzzinot vairāk par citām valstīm, ir iespēja uzzināt arī par savu valsti daudz vairāk (mainīt skatupunktu), kā arī iegūt ieskatu iespējamajos uzlabojumos, kas varētu tikt veikti.
2.Salīdzinājums dod iespēju pārbaudīt vispārīgas hipotēzes par politiku. Hipotēze izvirza iespējamu attiecību modeļus starp diviem vai vairāk faktoriem vai mainīgajiem.
3.Salīdzinājums uzlabo politisko procesu klasifikāciju.
4.Salīdzinājums dod iespēju izteikt minējumus par nākotni.
Salīdzinošā pieeja ietver arī vairākas problēmas:
Ir nepietiekami valstu pasaulē, lai teorijas varētu tikt precīzi pārbaudītas. Nekad nebūs iespējams noteikt visus iespējamos politiskās atšķirības starp valstīm aspektus. …