Latviešu tautas mākslā Saules motīvs ir sastopams uz visdažādākajiem priekšmetiem. Šis raksts sastopams visā Latvijas teritorijā, katrā novadā ievērojot savas īpatnējās tradīcijas. 18.-20. gs. tautas mākslas darinājumu rotājumos saulīte ir visiemīļotākā ģeometriskā raksta sastāvdaļa, kas neskaitāmos variantos vienlīdz plaši ir sastopama visā Latvijas teritorijā. Saules zīme visbiežāk lietota sieviešu apģērba un rotu izdaiļošanai. Saules zīmes neiztrūkstoši ir arī kāzās līgavainim dāvināmo cimdu un zeķu rakstos. Rakstu veidojot, saules zīmei parasti izvēlēta centrālā vieta. Populārākā krāsa Saules zīmēm ir sarkanā un dzeltenā.
Kopā ar Saules zīmi bieži vien attēlo arī Saules koka zīmi. Saules koks saknes saistīja ar pazemes pasauli. Stumbrs - vidus pasaule, kurā dzīvo cilvēki, dzīvnieki un citas dzīvas būtnes. Koka lapotne tika saistīta ar debesu pasauli. Austras koka lapas bija no sudraba, saknes no vara, bet zari no zelta. Parasti šis koks bija ozols. Austras koks simbolizē saules ceļu un pasaules kārtību.
Nobeigums
Latviešu tautas folklorā no debesu spīdekļiem centrālais ir Saule. Saule ir dzīvības, siltuma un gaisma simbols. Saule ir visas cilvēces māte, viņa rūpējās par cilvēkiem. Ar Sauli it saistīti dažādi latviešu svētki. Saules zīme ir aplis, bet šīs formas laika gaitā radušies dažādi stilizēti varianti. Saules ornamentus izmanto rotās, tērpos un amuletos.
…