Aprūpe
Labākais atkrēpošanas līdzeklis ir ūdens, jo tas šķidrina krēpas un mitrina elp¬ceļus, īpaši vērtīga silta šķidruma lietošana (buljoni, zupas, tējas). Ja ķermeņa temperatūra nav paaugstināta, dienā jālieto 2-3 1 šķidruma.
Mitra vide arī palīdz atjaunoties elpceļu gļotādas funkcijām: ieteicams mitrināt gaisu istabā ar gaisa mitrinātāja palīdzību vai uzliekot uz radiatoriem traukus ar ūdeni (ziemā). Lai mitrinātu bronhiālo koku un šķidrinātu krēpas, veiciet ūdens tvaiku inhalācijas. Var lietot ūdens un hipertoniskā sāls šķīdumu ar smidzinātāju. Tvaika inhalācijas (ar vai bez aromātisko vielu piedevas) atvieglo krēpu izdalīša¬nos, bet neārstē.
Mukociliāro funkciju jeb krēpu izdalīšanos var uzlabot mukolītiskie līdzekļi, kas mazina krēpu viskozitāti. Pacientiem ar hronisku obstruktīvu bronhītu mukolītiskos līdzekļus lieto ilgstoši nelielās devās.
Svarīgākā hroniska bronhīta izpausme ir krēpu hipersekrēcija. Ļoti svarīgi ma¬zināt gļotu hipersekrēciju. Smēķēšanas pārtraukšana ir efektīvākais gļotu hipersekrēcijas mazināšanas veids. Ieteicams lietot bronhodilatatorus:
- antiholīnerģiskais līdzeklis IPRATROPIJA BROMĪDS (BERODUAL, COMBIVENT) var mazināt gļotu hipersekrēciju. To lieto kā pirmās izvēles preparātu pacientiem ar hronisku bronhītu un hronisku obstruktīvu plaušu slimību,
- beta 2 agonistu (piemēram, SALBUTAMOLA) lietošana atzīta par efektīvu ārstēšanu,
- teofilīna lietošana uzlabo mukociliāro funkciju (krēpu izdalīšanos) un mazi¬na elpas trūkuma sajūtu, bet kopumā tā lietošanu uzskata par maz pamatotu: šaurs terapeitiskais diapazons un līdz ar to augsts kardiotoksiskuma risks.
Nelietojiet atkrēpošanas līdzekļus vienlaikus ar klepu nomācošajiem līdzek¬ļiem, jo tie var kavēt šķidrināto krēpu atklepošanu. īpaši tas attiecas uz nakts stundām.
…